بهترین روش شستشوی سبزیجات با حفظ خواص آن

18سبزیهای نشسته سرشار از باکتری و مواد بیماری زا هستند. برای مقابله و پیشگیری از بیماری ، با بهترین روش شستشوی سبزیجات با حفظ خواص آنها آشنا شوید.

سبزی و میوه بخش بزرگی از سبد غذایی خانوار را تشکیل می دهد. املاح معدنی ، ویتامین های مختلف و فیبر موجود در سبزیجات بخش بزرگی از نیاز روزانه بدن به مواد غذایی را تامین می کند. مصرف مناسب سبزیجات به سلامتی و تندرستی افراد کمک زیادی می کند. سبزیجات و میوه ها به صورت نشسته حاوی مقدار زیادی میکروب و عوامل بیماری زا هستند که از طریق شستشو مناسب دفع می شوند.بافت سبزی بسیار نازک و ضعیف است. شستشوی نامناسب به کاهش خواص آن  منجر می شود. روش های مختلف شستشو و ضد عفونی سبزیجات ، مراحل شستشو و  بهترین روش شستشوی سبزیجات با حفظ خواص آن در ادامه آمده است.

شستشو سبزیجات

روش های مختلف شستشو و ضد عفونی سبزیجات

برای ضد عفونی کردن و شستشو سبزیجات روش های زیادی وجود دارد که هر کدام فواید و مضرات خاص خود را دارد. سعی کنید در هر موقعیت با توجه به شرایط خود از یکی از شیوه ها استفاده کنید.

ضدعفونی سبزی با محلول خانگی

در هنگام پرورش سبزی مقداری کود و سم شیمیایی و کود حیوانی به عنوان تقویت کننده رشد به آنها داده می شود. قبل از مصرف لازم است که سبزی به خوبی تمیز و ضد عفونی شود. مقدار مواد شیمیایی که برای پرورش گیاهان مختلف مصرف میشود ، متفاوت است. برای نمونه مقدار سمی که برای پرورش لوبیا مصرف می شود ، بیشتر از مقداری است که برای تقویت کلم بروکلی استفاده می شود. برای همین روش های متفاوتی برای شستن و تمیز کردن انواع مختلف سبزی وجود دارد.

شستشوی سبزیجات با آب سرد

شستشو با آب سرد ، بهترین و مطمئن ترین راه حل برای تمیز کردن سبزی می باشد. هر نوع ماده ای که به سبزی برای ضدعفونی مصرف شود تا حدودی از خواص آن می کاهد.

ضد عفونی کردن سبزی با آب نمک

پس از شستشو تمیز سبزی به مدت نیم ساعت آن را در محلول آب نمک (یک قاشق غذا خوری در 5 لیتر آب) نگهدارید ، سپس با آب فراوان آب بکشید.

شستشو با آب و سرکه

به جای نمک در روش قبل می توانید از محلول آب و سرکه (نصف فنجان سرکه در 5 لیتر آب) استفاده کنید. به گفته متخصصان تغذیه اسید موجود در سرکه سفید بیش از 90% باکتری ها و آثار باقی مانده از سموم گیاهی را از بین می برد. نمک از صفتی و طراوت سبزی می کاهد و کمی آن را پلاسیده می کند ، برعکس آن سرکه سفید تردی و طراوت سبزی را بالا می برد.

ضدعفونی سبزی با استفاده از مخلوط آب لیمو و جوش شیرین

پس از اینکه سبزی را ملاً تمیز شستید ، یک قاشق غذا خوری آب لیمو را با یک قاشق جوش شیرین ترکیب کنید در 5 لیتر ۀب حل کنید و به مدت نیم ساعت سبزی را داخل آن قرار دهید. سپس با آب سرد آبکشی کنید.

ضد عفونی با آب لیمو

می توانید از آب لیمو برای ضد عفونی استفاده کنید و سبزی کاملاً تمیز شسته را داخل محلول آب لیمو و آب ( یک قاشق آب لیمو و 5 لیتر آب) به مدت نیم ساعت نگه دارید.

اصولی ترین و بهترین روش شستشوی سبزیجات با حفظ خواص آن

به گفته متخصصان تغذیه بهترین روش شستشوی سبزیجات با حفظ خواص آن ، شستن آن با آب سرد فراوان است. در برخی موارد باکتری های بیماری زا و میکروب های روی سبزیجات از طریق شستشو با آب خالی امکان پذیر نیست و ممکن است ، عوامل بیماری زا به رشد خود ادامه دهند و با ورود به بدن موجب ایجاد بیماری کنند. برای همین استفاده از محلول های خانگی راه حلی برای مقابله با عوامل بیماری زا است. حال اگر باکتری بیماری حصبه (تیفوس) بر روی برگ های سبزی باشد ، آب سرد و محلول های خانگی برای از بین بردن عوامل بیماری زا کارساز نیست و باید دست به دامن محلول ضد عفونی پرُکلرین شد.

شستشو سبزیجات اصولی

اگر از محل و منبع پرورش سبزی مطمئن هستید ، بهترین کار این است که فقط با آب سرد سبزی را شستشو دهید. چنانچه بیم داشتید که آلوده باشد از چند قطره محلول پرُکلرین در داخل 5 لیتر آب برای ضد عفونی کردن سبزی استفاده کنید.

مراحل تمیز و ضدعفونی کردن سبزیجات

 •         اولین مرحله : برگ های سالم و قابل استفاده از اجزای اضافی مثل؛ برگ ، ساقه  و ریشه های فاسد گیاه ، گیاهان غیر خوراکی ، خاک و گل و لای اطراف سبزی به خوبی جدا کرده و در اندازه مناسب برش می زنند.
 •         دومین مرحله : سبزی را داخل تشت یا ظرف مخصوص شستشو متوسط (10 لیتری) ریخته و دو سه دقیقه نگه می دارند که گل و لای باقی مانده از سبزی جدا شود.
 •         سومین مرحله : چند نوبت با دست سبزی را از طرف آب بیرون آورده و جلو شیر باز می گذارند تا خوب آبکشی شود. این مرحله را دو یا سه نوبت تکرار می کنند.
 •         چهارمین مرحله : اگر نیاز به ضدعفونی نبود ، پس از چندین بار آبکشی سبزی برای آبگیری در داخل آبکش باقی می ماند. در صورتی که از تمیز بودن آن مطمئن نباشند ، در داخل محلول های خانگی نیم ساعت سبزی نگهداری و سپس به خوبی آبکشی می شود.
 •         مرحله  پایانی : برخی میکروب ها با محلول خانگی از بین نمی رود در این مرحله از چند قطره محلول پرُکلرین برای ضد عفونی استفاده می شود. پس از نیم ساعت سبزی را به خوبی آبکش کرده و می گذارند، آب اضافی آن خوب گرفته شود. می توان مرحله 4 را حذف و از پرکلرین برای ضدعفونی و سم زدایی سبزیجات استفاده کرد.

بهترین روش شستشوی سبزیجات با حفظ خواص آن را با رعایت نکات مهم در هنگام شستشو دنبال کنید.

نکاتی که در هنگام شستشو سبزی باید رعایت کرد

 •         قبل و بعد از تمیز کردن سبزی دستهای خود را تمیز بشوید.
 •         سبزی و میوه را پس از شستشوی کامل در یخچال نگهداری کنید.
 •         چاقو و تخته مخصوص سبزی از گوشت جدا باشد. بهتر است از تخته پلاستیکی فشرده برای خرد کردن سبزی استفاده کنید.
 •         در تمیز کردن سبزی های پهن برگ دقت لازم را داشته باشید.
 •         سبزی را به مقدار نیاز روزانه یا دو روز  تهیه کنید و از خریدن مقدار زیاد در یک نوبت بپرهیزید. چون که سبزی فساد پذیر است و پی از یکی دو روز فاسد می شود.
 •         در درون ظروف روی سبزی را در یخچال نگهداری کنید. ظرف روی زمان ماندگاری سبزی را افزایش می دهد.
 •         بهتر است سبزی را قبل از قرار دادن در یخچال روی یک پارچه تمیز به مدت نیم ساعت پهن کنید تا آب و رطوبت اضافی آن گرفته شود.
 •         بهتر است داخل ظرفی که سبزی را درون آن نگهداری می کنید پارچه ای تمیز و قرار دهید و سبزی را روی آن بریزید.

هیچ گاه از محلول ظرفشویی برای ضد عفونی سبزی استفاده نکنید. به گفته متخصصین تغذیه در محلول ظرفشویی مواد آلرژی زا موجود است. اگر هزار بار هم سبزی را آبکشی نمایید ، باز هم مقداری جزئی از مواد مضر محلول ظرفشویی روی سبزی باقی می مانند و در بدن و معده موجب حساسیت زایی و بیماری می شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *