تمیزکاری منزل که هر چند وقت یکبار باید انجام شود

آیا شما آدم وسواسی هستید؟ آیا وقت زیادی به نظافت و تمیز کاری اختصاص می دهید ؟ با روش صحیح تمیز کاری منزل که هر چند وقت یکبار باید انجام شود، با ما همراه باشید.
خانم های خانه دار بیشتر وقت خود را به نظافت خانه و آشپزی اختصاص می دهند. چه خانه دار باشید چه شاغل تفاوتی ندارد. برای ایجاد امنیت و آرامش در محیط خانه باید خانه تمیز و مرتب باشد. اگر هر چند وقت یک بار دستی بر سر و روی منزل نکشید و وسایل آن را گردگیری نکنید یا تمیز و مرتب آن را شستشو ندهید ، میکروب و باکتریهای بیماری زا در لا به لای وسایل جمع شده و موجب بیماری می شود. علاوه بر نظافت و پاکیزگی ، مرتب بودن محل زندگی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تاثیر تمیز و مرتب بودن منزل در آرامش درونی

اگر محل زندگی به هم ریخته و نامرتب باشد ، اعصاب و روان ساکنان آن نیز به هم ریخته و نامرتب خواهد بود. برای همین است که در روانشناسی می گویند ؛ چگونگی منزل نشان از درون و روحیات ساکنان آن دارد. خانه مرتب و تمیز ، سلامتی جسمی و روحی را برای ساکنان خود به ارمغان می آورد. حال با این سوال مواجه می شویم که تمیزکاری منزل هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

تمیزکاری منزل

تمیز کاری منزل هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

تمیز و مرتب بودن منزل ضرورتی انکار ناپذیر است. در این که همیشه خانه باید مرتب و تمیز باشد ، شکی نیست. هر روز خانه مرتب و تمیز می شود اما همه وسایل هر روز شسته نمی شود. برخی وسایل را هر روز چند نوبت باید شست. وسایلی هستند که هر هفته یکبار باید تمیز شوند. وسایلی هم وجود دارد که هر یک یا دو ماه یکبار نیاز به شستشو و تمیز کاری دارد. برخی وسایل را نیز هر چند ماه 4 تا 6 ماه یکبار و برخی را سالی یکبار تمیز می کنند. برای آشنایی بیشتر و تفکیک وسایل قابل شستشو و تمیزکاری منزل با ما همراه باشید.

تمییز کارهایی که هر روزه نیاز است انجام شود

· هر روزه چند نوبت خوراکی و نوشیدنی در منزل مصرف می شود. همه ظرف و ظروفی که در طول روز کثیف می شود ، باید در طول شبانه روز آن را تمیز کرد و شست.
· سینک ظرفشویی ، اجاق گاز و آشپزخانه هر بار که نامرتب و کثیف شد باید تمیز و مرتب شود.
· محل زندگی باید هر روزه جارو شود. جاروبرقی ،جارو دستی پلاستیکی ، جاوری سنتی، جارو شارژیی ، طی یا دستمال های تمیزکاری وسایلی هستند که برای تمیزکاری منزل از آن استفاده می شود.
· اتاق خواب ، رخت و خواب و لباس ها هر روزه باید مرتب شود. لباس های کثیف باید از لباس های تمیز جدا نگهداری شود.
· شستشوی کف حمام و توالت هر روزه با آب انجام می شود.

تمیز کاری هایی که هفته ای یکبار باید انجام شود

· شستن حوله دست و صورت
· در طول هفته دو سه نوبت تمیز کردن لباس چرک ها
· گردگیری کامل منزل
· تمیز کردن ، دیوارها و کف حمام و توالت در هفته یکبار با مواد ضد عفونی.
· تمیز کردن راهروها و راه پله

تمیز کاری هایی که هفته ای یکبار باید انجام شود

· در و پنجره ها و چارچوب همه تمیز و مرتب شسته میشود.
· تمام خانه مرتب جارو شود. طوری که زیر مبل و میز و قالی … همه باید تمیز شود.
· تمیز کردن کابینت های آشپزخانه ، در صورت نیاز داخل نیز تمیز و مرتب شود.
· گردگیری و تکاندن پرده ها و جارو کردن گوشه دیوارها تا سقف ( تار عنکبوت و گرد و غبار روی دیوارها تمیز شود).
· ماشین لباسشویی ، جاروبرقی و ماشین ظرفشویی تمیز شود.

تمیز کاری های 3 تا 6 ماه یکبار باید انجام شود

شما لازم است هر 3 تا 6 ماه یکبار دستی به سر و روی بخش های مهم خانه خود بکشید. برای اینکه این بخش ها اگر در بازه زمانی بیشتر از این تمیز نشوند ممکن باعث ایجاد آلودگی و بی نظمی بسیار زیادی در منزل شما شوند. بنابراین سعی کنید هر 3 ماه یکبار و در صورت نبود وقت حداقل هر 6 ماه یکبار به تمیزکاری بخش های زیر بپردازید.
· مرتب کردن انباری
· تمیز کردن داخل فر
· تمیز کردن داخل یخچال فریزر
· شستن پتو ، ملحفه و روبالشی های مصرفی
تمیز کاری هایی که در سال یکبار انجام شود
· تمیز کردن بخاری و شومینه
· تمیز کردن چراغ و لوستر
· تمیزکاری مرتب و کامل منزل . شستن تمام وسایل مانند ؛ قالی و موکت و مبلمان و ملحفه ها و روبالشی های اضافی
· لحاف و تشک های اضافی که مصرف نمی شود را در سال یک روز کامل در برابر تابش شدید آفتاب در تابستان پهن می کنند تا باکتری ، قارچ و نم و رطوبت آنها گرفته شود. به قول معروف موریانه به وسایل خواب نزند.

معیار استاندارد تمیزکاری منزل

تمیز و مرتب بودن خانه از شرط های ضروری زندگی سالم و مرتب است. شما چقدر در تمیز و مرتب کردن منزل خود وسواس به خرج می دهید. از این مواردی که ذکر شد ، بیشتر یا کمتر مشغول نظافت منزل خود می شوید. طیف وسیعی از آدمهای مختلف وجود دارد که از چیزی که در این متن عنوان شد بیشتر یا کمتر مشغول مرتب و تمیز کاری منزل می شوند.
شما چقدر تمیزکاری انجام می دهید؟
طبقه بندی که در این مقاله به آن پرداخته شد ، نمونه ای استاندارد از تمیزکاری یک خانه است که توسط محققان دانشگاهی در رشته خانه داری تایید شده است. می توانید این طیف را برای خود به عنوان ملاک و معیار استاندارد در نظر بگیرید. اگر بیشتر از این میزان وقت خود را صرف نظافت می کنید ، به نوعی شما وسواس دارید و باید آن را کم کنید. یعنی زمان کمتری را به نظافت بپردازید. اگر کمتر از میزان به تمیزکاری منزل میپردازید ، نیاز دارید ، برای تامین سلامت جسمی و روحی خود زمان بیشتری به نظافت و مرتب کاری منزل خود اختصاص دهید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *