نقش خصوصیات پدر در انتخاب همسر آینده

نقش خانواده ها در ازدواج فرزندان چیست؟ نقش خصوصیات پدر در انتخاب همسر آینده چقدر اهمیت دارد؟ میزان تاثیر خصوصیات پدر بر دختران بیشتر است یا پسران؟

از پیامبر اکرم اسلام (ص) حدیثی نقل می شود که می فرمایند: هر فرزند سه حق بر پدر خود دارد: حق اول انتخاب نام نیکو و پسندیده، حق دوم کتابت، آموزش و سواد آموزی و حق سوم ازدواج در سن مناسب و بعد از بلوغ است. همین حدیث از بزرگ ترین شخص جهان اسلام نشان می دهد که نقش پدر در ازدواج فرزندان به چه میزان حیاتی و لازم است. حتی در آیات قرآنی نیز وظیفه ازدواج دختران و پسران جوان بر عهده تمامی افراد جامعه اسلامی از جمله نزدیک ترین اشخاص و خانواده آنها قرار داده شده است. تمامی پدران و والدین جوامع مختلف در تلاش هستند تا به این امر جامه عمل بپوشانند و زمینه ازدواج فرزندان خودشان را فراهم سازند ولی موفقیت و عدم موفقیت ازدواج ها به شرایط جوانان و تربیت خانوادگی آنان، خانواده ها و جامعه بستگی دارد. در این مقاله سعی می کنیم که نقش خصوصیات پدران را در ازدواج فرزندانشان بررسی کنیم.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: مهم ترین مراحل ازدواج

نقش خصوصیات پدران در پسران

تمامی مردان ناخودآگاه از رفتار، اخلاق، خصوصیات و شخصیت پدر خود کپی برداری می کنند حتی اگر قصد چنین کاری را نداشته باشند؛ بر اساس مطالعات روانشناسی والد همجنس بیشترین تاثیر شخصیت را بر فرزند می گذارد و بر همین اساس از قدیم الایام در جوامع سنتی شنیده ایم که مادر را ببین، دختر را بگیر و یا پدر را ببین پسر را انتخاب کن. پسران حتی در صورتی که رابطه خوبی با پدرانشان نداشته باشند، ویژگی های خوشایند و ناخوشایند پدرشان را به ارث می برند و هرچه سن آنها بالاتر برود شباهتشان به پدرانشان بیشتر از قبل می شود بنابراین دخترانی که قصد ازدواج با شخصی را دارند باید تلاش کنند که به خوبی پدر شوهر آینده خودشان را بشناسند.

 • بدبینی به ازدواج:

در صورتی که پسری در ایام کودکی و نوجوانی ارتباط خوب و موثری با پدر خود داشته ولی با مادرش ارتباط بدی را تجربه کرده است می تواند در آینده و بزرگسالی یک نقش مردانه را به خوبی ایفا کند اما نتواند به شکل مطلوبی با جنس مخالف خودش در ارتباط باشد و به همین خاطر از ازدواج و نزدیک شدن به جنس مخالف گریزان می شود چرا که فقط یک الگوی هم جنس خوب را داشته و از داشتن الگوی مخالف محروم بوده است پس حتی بعد از ازدواج هم نمی تواند به همسر خود به صورت کامل اعتماد کند.

 • بزرگ شدن به صورت تک والد:

منظور از تک والدی این است که پسر از یک شخص (پدر یا مادر) هم به عنوان پدر و هم به عنوان مادر خود بهره برده است نه آنکه همراه با مادر خود و ناپدری و یا پدر و نامادری بزرگ شده باشد. پسری که به صورت تک والدی بزرگ شده باشد نمی تواند شناخت دقیقی از الگوهای ارتباطی با جنس مخالف داشته باشد و نمی داند به عنوان یک مرد باید چه وظایفی را ایفا کند و زمانی که خودش پدر شدن را تجربه کرد به چه شیوه ای با فرزندان خود رفتار کند. با توجه به آنکه این نوع افراد تا سنین جوانی به هوش و حساسیت دقیقی در مورد جنس مخالف نمی رسند احتمال زیادی دارد که در ایفای نقش مردانه خود در زندگی دچار مشکلاتی بشوند.

 • ضعف در تصمیم گیری:

پسری که همیشه توسط پدر خودش سرکوب شده و عباراتی همچون (نکن)، (نمی توانی)، (نمی شود)، (نمی گذارم) و (حق نداری) را بارها و به کرات شنیده است، ناخودآگاه درتمام ابعاد زندگی دچار تردید و ضعف های واضحی می شود و نمی تواند بدون کمک بقیه تصمیم بگیرد و استقلال فکری نخواهد داشت. چنین افرادی حتی در زندگی زناشویی و شخصی خودشان سعی می کنند که از الگوی پدر خودشان بهره ببرند. پسران زیادی هستند که انواع شباهت های رفتاری و شخصیتی خودشان به پدرانشان انکار می کنند اما در واقعیت پسر نمونه کپی شده  پدر است با کمی دقت می توان مشاهده کرد که رفتارهای خوب و ناهنجاری های پدرش را به نمایش می گذارد.

 • یک همسر ایده آل:

در صورتی که پسری در سنین کودکی زیر سایه والدینی عالی بزرگ شده باشد که رابطه بسیار خوبی با یکدیگر داشته اند می تواند مسئولیت زندگی خودش را به راحتی به عهده بگیرد و ازدواجی موفق داشته باشد. چنین فردی می تواند پشتوانه ای قوی برای همسر خود باشد و در آینده نیز پدر بی نظیری برای فرزندان خودش شود.

 • ارجحیت خانواده:

افرادی که حاضرند به خانواده خودشان پشت کرده و به خاطر همسر دلخواهشان ارتباط خودشان را با آنها قطع کنند قطعا نمی تواند در آینده همسر خوبی باشند و زندگی در کنار چنین مردانی هرگز آسان نخواهد بود. در صورتی که پسری در کودکی ارتباط موثری با مادر خود داشته اما از حمایت های پدر محروم بوده است، در بزرگسالی نمی تواند نقش مردانه خوبی را ایفا کند در حالی که می تواند به راحتی یک شخص مونث را دوست داشته باشد و حتی می تواند بخاطر او از همه خانواده خود رو برگرداند چرا که در ذهن خود تمامی دختران را شبیه به مادر خودش می پندارد و به آسانی به زنان اعتماد می کند. زندگی با چنین فردی نمی تواند آسان باشد چرا که در حمایت از شریک زندگی خودش و ایفای نقش مردانه اش عاجز می ماند.

 • شکاک و بی اعتماد:

آسیب هایی که در کودکی به افراد وارد می شود به سادگی قابل جبران نیستند و در بزرگسالی به اختلالات رفتاری و اجتماعی تبدیل می شوند. یکی از مهم ترین آسیب های کودکان فاصله گرفت با والدین می باشد.پسری که از نعمت داشتن پدر و مادر که نقش یک الگوی مناسب را برای او داشته باشند محروم باشد، در بزرگسالی هیچ قهرمانی در زندگیش ندارد که از او الگوبرداری کند و توانایی نزدیک شدن به جنس مخالف و جلب اعتماد او را نیز ندارد و در ایفای نقش های مردانه خود به مشکلات بزرگی برخواهد خورد.

نقش خصوصیات پدران در دختران

تقریبا تمامی دختران از زمان کودکی عاشق پدران خودشان هستند و او را الگوی خودشان قرار می دهند و در ذهن خودشان همسر آینده خود را با پدرشان مقایسه می کنند. حتی دخترانی که از پدر خود تنفر دارند و یا آنکه پدری بی کفایت داشته باشند باز هم در ذهن خود از تصویر پدر خودشان برای مقایسه با همسر آینده خود استفاده می کنند بنابراین نقش پدر در شکل گیری شخصی دختران اهمیت بالایی دارد.

انتخاب همسر آینده

18
 • پدران فرشته:

یک دختر هرچقدر هم که قوی باشد و تمحل بالایی داشته باشد همیشه نیاز به یک منجی و تکیه گاه دارد. دخترانی که هیچگونه آموزشی برای استقلال فکری، عملی و رفتاری دریافت نمی کنند در بزرگسالی نیز همواره منتظر دریافت کمک از طرف دیگران می باشند و خودشان مهارتی برای حل مشکلات خودشان ندارند و یا توانایی استفاده از مهارت های خود را ندارند چرا که حمایت های افراطی و بیش از حد پدرانشان شخصیت آنها را به گونه ای شکل داده که ضعف و ناتوانی خود را قبول کنند.

 • پدر قدرتمند:

پدران قدرتمند و با ابهت می توانند الگوی نامناسبی برای دختران خود باشند، به گونه ای که دختران آنها نمی تواند ارتباط موثر و مناسبی با پسران عادی و نرمال داشته باشند و همیشه افراد را با هیبت و عظمت پدر خودشان مقایسه می کنند و کسانی که چنین هیبت و قدرتی نداشته باشند در نظر آنها مردانگی لازم را ندارند. این نوع از دختران به راحتی نمی توانند از پدارن خودشان دور شوند و به مرد جدیدی که در مسیر زندگی آنها قرار می گیرد اعتماد کنند و زندگی مشترک جدید را شروع کنند. این افراد نیاز به آزمودن مهارت های خاصی دارند تا بتوانند از بند وابستگی شدید به پدارن خودشان رهایی یابند

 • مرگ پدران:

زمانی که دختری بدون داشتن پدر بزرگ می شود ، در ذهن و رویاهای خودش پدری خیالی و مجازی خلق می کند و تمام ویژگی های پدر خود را بر اساس ذهنیت خودش می سازد. این نوع خیالات می تواند برگرفته از داستان ها، فیلم ها، کتاب ها و هر آنچه در کودکی مشاهده می کند و هیچ گونه عیب و ایرادی در شخصی پدر خیالی خود نمی بیند و او را همیشه قوی، مهربان، حامی و عاشق می پندارد و در بزرگسالی نیز در جست و جوی چنین فردی برای زندگی مشترک خواهد گشت.

 • پدران عصبانی و سلطه گر:

پدر در فرهنگ لغت دختر به معنی (تایید) است و ارتباط آن دو اهمیت بسیار زیادی برای دختر دارد بنابراین رفتار کنترل گونه پدر می تواند نوعی ترس دائمی را درون دختر نهادینه کند و همین ترس باعث می شود که دختر سعی در تمارض و فریب دادن پدر خود برای جلب اعتماد و رضایت او داشته باشد. پدری که توانایی کنترل صحیح ارتباط با دختر خود را نداشته باشد باعث شکل گیری شخصیتی پنهان کار و غیرقابل اعتماد در دختر خواهد شد و همین امر باعث می شود در بزرگسالی دختران نتوانند ارتباط صحیح و موثری با مردان داشته باشد و همیشه در حالت تظاهر به سر ببرد.

 • پدر بی احساس و عاطفه:

روابط بین پدر و مادر می تواند به صورت همیشگی بر روی زندگی دختران سایه بندازد و حتی در بزرگسالی نمود پیدا کند. پدرانی که همیشه حق به جانب رفتار می کنند و همیشه انتظار دارند در ابراز احساسات و محبت دریافت کننده باشند باعث ایجاد فاصله می شوند. در صورتی که پدر نتواند مهر و محبت کافی به دختر خودش بدهد باعث ایجاد اضطراب در وی می شود و او را فردی مهرطلب بار می آورد به گونه ای که حاضر می شود تحت هر شرایط و با هر سختی ممکن محبت را طلب کند و همین امر باعث می شود که این دختر فرد مناسبی برای ازدواج نباشد. نیاز به وابستگی می تواند مشکلات زیادی را برای افراد خصوصا خانم ها ایجاد کند و همین امر دلیلی بر باج دادن او از هر نظر می شود که در آینده معضلاتی را برای او در زندگی مشترک به همراه خواهد داشت.

 • بی خیال پدران:

پدرانی که در خانواده ها فقط حضور فیزیکی دارند باعث می شوند که دختران در داشتن ارتباط با مردان و جذب و انتخاب همسر مشکل پیدا کنند. پدرانی که به فرزندان خود علاقه ای نشان نمی دهند و رابطه عاطفی خاصی با آنان ندارند باعث می شوند که دخترانشان در بزرگسالی جذب مردانی شوند که بسیار جلب توجه می کنند و دارای ویژگی های برجسته و خاصی هستند. چنین افرادی فقط در نگاه اول می توانند برای دختران فرد مطلوب و دلخواهی باشند اما در واقع انتخاب های اشتباهی می باشند. دختران از درگیر شدن با مردانی که شبیه پدرانشان هستند و کاملا بیخیال می باشند گریزانند و شدیدا محتاج محبت می باشند و همیشه سعی می کنند توجه مردان را به شکلی افراطی به خود جلب کنند در حالی که همین افراط باعث شکست رابطه های آنان خواهد شد.

نقش پدران در شکل گیری شخصیت فرزندان به عنوان یکی از مهم ترین شخصیت های زندگی آنان بعد از مادران غیر قابل انکار است و ریشه موفقیت فرزندان در زندگی مشترک آینده آنان به پرورش انگیزه و عزت نفس آنان در زمان کودکی بر می گردد، همچنین کسب انگیزه و اعتماد به نفس در سال های کودکی و نوجوانی می تواند توانایی آنان را در مواجه با مشکلات احتمالی و فشارهای اجتماعی در زندگی مشترکشان را تقویت کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *