در محل کار چگونه باید رفتار کنید

چگونگی رفتار و عمل تاثیر زیادی در موقعیت افراد دارد. برای این که بدانید ، در محل کار چگونه باید رفتار کنید تا مفید و موثر واقع شوید ، این مطلب را تا انتها بخوانید.
همه‌ی انسان ها در زندگیِ حرفه‌ای، به دنبال عزت و احترام هستند و دوست دارند در محل کار مورد احترام دیگران واقع شوند، ولی خیلی وقت‌ها در مورد روش به‌دست آوردن این احترام راه را به اشتباه می روند و متاسفانه راه جبر و زور را در پیش می گیرند. یک شخصیت موفق و کاریزماتیک بدون استفاده از جبر و زور و با بهره مندی از نیرو و توانایی های شخصیتی خویش می تواند دیگران را با عشق و علاقه مطیع خود کند و در رشد و توسعه سازمان ، اداره و یا شرکت کاری خود ، قدم های بزرگی بردارد و کارهای مهمی را به انجام برساند.

برای اینکه در اثر تنش های شغلی دچار مشکل نشوید این مطلب را بخوانید: با خوردن این میوه ها دیگر نگران مشکلات قلبی نباشید

ویژگی های یک شخصیت موفق و کاریزما

برای این که بدانید که در محل کار چگونه باید رفتار کنید که زمینه رشد و توسعه خود، سازمان و نهاد مربوطه را فراهم آورید ، با پرورش و تقویت ویژگی های شخصیتی یک فرد موفق و کاریزماتیک در درون خود ، ویژگی های شخصیتی خود را ارتقاء دهید و در محیط کاری خود تفاوت بیافرینید.

اعتماد به نفس داشته باشید

یک فرد موفق اعتماد به نفس بالایی دارد. چنین کسی به توانمندی های خود و هدفش ایمان دارد. او از روی علم و آگاهی در راه رسیدن به اهدافش تلاش می کند. فرد با اعتماد به نفس خودش را دوست دارد و از استعدادهای درونی خود آگاه است. چنین کسی می داند که می تواند ، با تلاش صادقانه و برنامه ریزی منظم به اهدافش دست پیدا کند.

اعتماد به نفس در محل کار

بر نفس خویش مسلط باشید

شخصیت کاریزما و موفق بر خواهش های نفسانی خود تسلط دارد. چنین فردی می تواند خشم و عصبانیت خود را کنترل کند و بر احساس های درونی و خواهش های نفسانی خود تسلط داشته باشد. او از افراط و تفریط و اغراق و زیاده روی دوری می کند و شخصیتی قدرتمند معتدل و میانه رو دارد.

بر امور اطراف خود مسلط باشید

یک شخصیت و فرد کاریزماتیک بر امور اطراف خود تسلط کامل دارد و با ذهن باز و گسترده و بدون پیشداوری همه کارها را پیگیری می کند. چنین کسی از شرایط محیط و اوضاع پیرامون خود به خوبی خبر دارد و می داند چه رفتاری را کجا و چگونه انجام دهد.

تصمیم گیری های خود قاطعیت داشته باشید

یک فرد موفق بر پیرامون و اطراف خود اشراف کامل دارد. چنین کسی به اطلاعات بالا دست و پایین دست مجموعه تحت حمایت خود آگاهی دارد و نیاز شخصی افراد را می شناسد. او نقاط قوت و ضعف برنامه کاری خود را می داند و قادر است به موقع، تصمیم درست را بگیرد و آن را اجرا نماید.

رفتار در محل کار

شخصیت خود را ارتقاء دهید

فرد کاریزما و موفق با رشد ویژگی های شخصیتی در درون خود عزتمندی ، آبرو و افتخار را به دست می آورد. دیگران برای چنین فردی احترام زیاد قائلند و او را دوست دارند و به او احترام می گذارند.

با شجاعت هرچه بیشتر ، مداوم و پیوسته تلاش کنید

فرد کاریزما شجاع ، نترس و دلیر است. او مسئولیت موفقیت ها و شکست هایش را عهده می گیرد. چنین فردی علت شکست و ناکامی های خود را متوجه دیگران (شرایط ، همکاران ، رئیس ، خانواده و …) نمی کند و خود و اعمال گذشته خویش را دلیل عدم موفقیتش می داند.

در محیط همدلی و همیاری داشته باشید

یک شخص موفق در تمام فعالیت های گروه کاری عضوی فعال است. چنین فردی شخصاً در انجام امور شرکت می کند و همپا و گاهی بیش از سایرین فعالیت دارد. همچون کسی اگر رهبر باشد ، درد و مشکل اعضا و زیر دستان را به خوبی درک می کند و در جهت رفع و یا کاهش آن اقدام صادقانه صورت می دهد.

برنامه دقیق و منظم داشته باشید

یک رهبر یا شخصیت موفق برای رسیدن به اهداف خود برنامه عملی دقیق و منظم می چیند و با برنامه ریزی دقیق که همه جوانب کار در آن سنجیده باشد ، به پیش می رود. در یک برنامه منظم همه راه حل های ممکن تعیین می شود سپس از میان آن راه حل ها بهترین و مناسبترین برنامه و راه حل انتخاب می شود.

در امور خود سازماندهی داشته باشید

یک رهبر کاریزما می داند از چه نیرویی کجا و کی استفاده کند. موقعیت ها را می شناسد و امکانات و نیروهایش را در محل درست و دقیق مستقر می کند. برای این که در محیط کار فردی موفق باشید ف تمامی امکانات ، سرمایه و نقاط قوت خود را به درستی مشخص کنید و از آنها در زمان و مکان مناسب استفاده کنید.

عدالت و انصاف داشته باشید

یک شخصیت کاریزماتیک برای جذب و به خدمت گرفتن دیگران از زور و جبر استفاده نمی کند. چنین فردی با استفاده از اقتدار و توانایی های خود ، نیروی ای غیر قابل مقاومت در اطرافیان و همکاران خود ایجاد می کند. یک فرد موفق و کاریزما با استفاده از آن نیرو بدون به کارگرفتن جبر و زور دیگران را به اطاعت وامی دارد.
چون حرفه ای ها عمل کنید

صبر و متانت داشته باشید

هر فرد درجه یادگیری و توانمندی مخصوص به خود را دارد. اگر پیشرفت کاری همکارانتان کم است با رفتار صبورانه به دیگران، نشان دهید که توانایی‌های همکاران‌ خود را باور دارید و می دانید که دیگران می‌توانند دانش و مهارت‌های خود را توسعه دهند و از عهده کار خود برآیند. دیگران به کسانی که رفتار خوبی دارند بیش‌تر احترام می‌گذارند و از در میان گذاشتن سؤالات یا مشکلاتشان با آنها نمی‌ترسند. پس با همکاران و زیر دستان خود با متانت رفتار کنید و از نیازها و انتظارات آن ها مطلع شوید.

برخی ویژگی های فردی دیگر برای انجام کار بهتر

· به رئیس و همکاران گوش دهید
· مرتب و آراسته باشید
· خودتان باشید
· اخلاق نیکو و پسندیده
· صداقت داشته باشید
· به همکاران احترام بگذارید
· دانش خود را افزایش دهید و با همکاران دانش خود را در میان بگذارید
با تقویت و پرورش ویژگی های یک شخصیت کاریزما هر کسی می تواند در محیط کاری خود موفق باشد و تفاوت و تحول ایجاد کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *