رابطه قبل از ازدواج خوب است اما با این شروط

رابطه چیست؟رابطه قبل از ازدواج تحت چه شرایطی می تواند صورت بگیرد که به نتیجه ای مطلوب منتهی شود؟ روابط قبل از ازدواج تا چه مرزی باید پیش برود؟ داشتن رابطه قبل از ازدواج نشان از مدرن بودن و درک بالاست؟

تعریف رابطه قبل از ازدواج:

رابطه در تعریف روانشناسانه یکی از مراودات بین فردی می باشد که در صورت ادامه یافتن در طول زمان و حاکم شدن هنجارهای خاص بر رفتار و گفتار هر کدام از طرفین صورت می گیرد. در واقع دوستی و رابطه با جنس مخالف از منظر روانشناختی ارتباطی است که در آن دو جنس مخالف با برخورداری از تمایلات و کارکردهای جنسی در چهارچوب کلامی و غیر کلامی پیام هایی دریافت می کنند که مبنا و محتوی اصلی را صحبت، عشق و علاقه، صمیمیت و رفتارهایی از این دست شکل می دهد.
مهم ترین سوالی که امروزه ذهن جوانان جوامع مختلف را به خود درگیری می کند این است که آیا قبل از ازدواج رابطه ای را شروع کنیم یا خیر؟ پاسخ این سوال اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که مسئله ازدواج حیاتی ترین مرحله زندگی هر فردی می باشد و بی گدار به آب زدن نتیجه ای نامطلوب را به همراه خواهد داشت. روابط قبل از ازدواج با توجه به نوع ازدواج متفاوت است و در از دواج های سنتی در حالی صورت می گیرد که خانواده های دو طرف کاملا در جریان تمام روابط هستند و این در حالی است که افرادی که طرفدار ازدواج های مدرن هستند از قبل وارد یک رابطه می شوند تا شناخت بهتر و کامل تری از طرف مقابل خودشان بدست بیاورند و در صورت به نتیجه رسیدن، خانواده ها در جریان این ارتباط قرار بدهند.

رابطه قبل از ازدواج

آیا رابطه قبل از ازدواج مفید است یا مضر؟

با توجه به اینکه ازدواج در مهم ترین دوران عمر هر انسانی و در اوج جوانی صورت می پذیرد بنابراین تاثیرات مستقیمی بر سلامت روحی و روانی طرفین دارد؛ پس بنابراین با توجه به مسائل احساسی و عاطفی که ممکن است در طول رابطه قبل از ازدواج شکل بگیرد باید با اطلاعات و دانش کافی در این مسیر قدم برداشت. معمولا کسانی که وارد روابط قبل از ازدواج می شوند هیچگونه تعهدی نسبت به طرف مقابل خود ندارند و صرفا با هدف شناخت اخلاق، رفتار، اهداف و برنامه های آینده طرف مقابل خودشان جلو می روند و این در حالی است که ایجاد احساسات و عواطف و وابستگی ها بین طرفین که کاملا ناخواسته و طبیعی و گاها خواسته هم می باشد می تواند نتیجه کار را برای هر کدام از جنس ها مونث و مذکر بسیار ناخوشایند بکند. بنابراین داشتن روابط قبل از ازدواج با توجه به شرایط هر فرد، باورها و اعتقادات مذهبی، تربیت خانوادگی، ساختارهای جنسیتی خانواده ها، سن و سال، میزان تحصیلات و استقلال عقلی و فکری هر فرد متفاوت است و می تواند چهارچوب مشخصی داشته باشند.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: چگونه رابطه خود را به ازدواج ختم کنیم

اشتباهات رایج در زمان ارتباط قبل از ازدواج

اگر زمانی دو نفر قبل از ازدواج با هدف شناخت بهتر از همدیگر وارد یک رابطه شوند باید موارد اشتباهی را که ممکن است رابطه آنها را به سرانجام خوبی نرساند به خوبی بشناسند. از مهم ترین اشتباهاتی که در دوران رابطه های قبل از ازدواج ممکن است رخ بدهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نپرسیدن سوالات کافی:

مطمئنا اگر بخواهیم حتی یک دست لباس نو برای خودمان خریداری کنیم ابتدا سوالاتی در مورد جنس، قیمت، کیفیت و دوام آن خواهیم پرسید تا مطمئن شویم که خرید مناسبی انجام داده ایم. پرسیدن سوالات می تواند فاکتورهای شخصیتی زیادی را از طرف مقابلمان برای ما آشکار کند. دلایل نپرسیدن سوالات کافی در زمان ارتباط قبل از ازدواج می تواند به شامل ترس از مواجه شدن رابطه عاشقانه با مشکل، ترس از جواب های احتمالی طرف مقابل که دوست نداریم بشنویم، ترس از آنکه طرف مقابل نیز همان سوالات را از ما بپرسد و در نهایت آگاهی نداشتن از موضوع سوالات که همگی می تواند به اتمام رابطه ختم شود و یا روند خوب و مطلوبی را دنبال نکند.

• امید به تغییر طرف مقابل در آینده:

شاید این عامل به عنوان یکی از مهم ترین اشتباهات دختران و پسران در زمان آشنایی و قبل از ازدواج می باشد. جایی که جذابیت ظاهری، علاقه و تعهد وجود دارد اما از نظر تفاهم و اخلاقیات تناقضاتی وجود دارد و افراد به امید اینکه در زندگی زناشویی قادر خواهند بود همسر خودشان را مطابق میل خودشان تغییر دهند تن به ازدواج می دهند که قطعا می تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد.

• نادیده گرفتن شک و تردید ها:

زمانی که در مورد یک فرد دچار شک و تردید می شوید به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت چرا که تردید برگرفته از احساسات درونی است و تا زمانی که شک و تردید خودتان را برطرف نکرده اید نباید به ازدواج تن بدهید .

• چشم پوشی از اشتباهات و مشکلات:

یکی دیگر از اشتباهات رایج در این دوران چشم پوشی آگاهانه یا غیر عمدی از مشکلات و اشتباهات طرف مقابل است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. کم اهمیت جلوه دادن مسئله، توجیه کردن کارها و اشتباهات طرف مقابل، منطقی شمردن اعمال و اشتباهات طرف مقابل و در نهایت انکار کردن مشکلات و اشتباهات به دلیل وابستگی های عاطفی و احساسی می تواند از مهم ترین دلایل این نوع چشم پوشی ها باشد.

• تسلیم شدن در برابر نیازهای جنسی:

میل جنسی همیشه یکی از جنبه های مهم روابط قبل از ازدواج می باشد که می تواند باعث منحرف شدن مسیر آشنایی دو طرف شود. کسی که نتواند نیاز جنسی خودش را به خوبی کنترل کند احتمال زیادی دارد که در دام یک ازدواج ناموفق و از پیش شکست خورده بیفتد. برای دوری کردن از این اشتباه لازم است که برای ازدواج عجله نداشته باشید، با گذشت زمان و بدون عجله با فرد مورد نظرتان آشنایی پیدا کنید و سعی کنید همیشه در مکان هایی قرار داشته باشید که امکان فکر کردن و یا انجام روابط جنسی را نداشته باشید.

• تصمیم عجولانه و گذشت های نا به جا:

یکی دیگر از اشتباهات رایج در زمان قبل از ازدواج تغییر در رفتار و ارزش ها برای نشان دادن تفاهم با فرد مقابل است. گذشتن از ارزش های خودمان برای جلب رضایت و اعتماد طرف مقابل می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد و مجبور شویم برای همیشه به طرف مقابلمان باج بدهیم و از خواسته ها و ارزش های خودمان بگذریم تا وانمود کنیم که با او هم عقیده هستیم. چشم پوشی از باورها و ارزش ها، دست برداشتن از علایق و فعالیت های شخصی، کناره گیری از خانواده و طرد کردن آنها به خاطر طرف مقابل می تواند از جمله رایج ترین اشتباهات از این دست باشد که بر پایه تظاهر و یا ضعف در نشان دادن خود واقعی می باشد.

• جاذبه های مادی و ظاهری:

این نوع جاذبه ها می تواند کاملا منطق و قوه ادراک افراد را در دنیای امروزی تحت تاثیر قرار دهد چرا که پول، شهرت و ثروت بسیار اغوا کننده می باشند و در انتخاب همسر نقش ویژه ای دارند حتی اگر آن را انکار کنیم اما زمانی که یک رابطه مطلقا تحت تاثیر مسائل اقتصادی باشد، قطعا رابطه ای ناسالم است و شکست آن احتمال بسیار بالایی دارد.

• ارجحیت تفاهم بر علاقه:

ازدواجی که فقط بر اثر داشتن تفاهم دو طرف صورت بگیرد و عشق و علاقه ای در آن نباشد به احتمال زیاد محکوم به شکست خواهد شد. زمانی که دو طرف هیچ جذابیتی برای همدیگر نداشته باشند بعد از ازدواج نیز بین آنها علاقه ای ایجاد نخواهد شد. یک ازدواج زمانی سرانجام موفقی خواهد داشت که بر پایه سه عنصر علاقه، تعهد و تفاهم صورت بگیرد، پس زمانی که یکی از این ارکان وجود نداشته باشد محکوم به شکست خواهد بود.

• تعهد:

هرچند که در رابطه های قبل از ازدواج که مدرن می باشند طرفین هیچگونه تعهدی مبنی بر اینکه رابطه به ازدواج ختم شود یا خیر ندارند اما زمانی که از همان شروع رابطه به ازدواج متعهد شوید می تواند یک اشتباه بزرگ باشد که معمولا دلایلی همچون تمایل به تاهل سریع تر، تعجیل در سر و سرامان گرفتن، خسته شدن از خاستگاری های مکرر و تحت فشار بودن از طرف خانواده و اطرافیان دارد.

اهداف رابطه قبل از ازدواج

اصولا رابطه های بین دو جنس مخالف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما از مهم ترین آن ها می توان به کسب شناخت برای ازدواج، انگیزه های جنسی، کسب وجهه اجتماعی و یا تامین نیازهای عاطفی اشاره کرد. اما اگر این روابط خارج از چهارچوب اخلاقی باشد می تواند عوارضی همچون از دست رفتن کرامت انسانی، آسیب های روحی و روانی و کاهش آرامش، تنوع طلبی و عدم توانایی تصمیم گیری، آلوده شدن به گناه، ازدواج ناموفق و تنزل موقعیت اجتماعی را به همراه خواهد داشت که تقریبا هیچکدام قابل برگشت و جبران نخواهند بود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *