اگر سیگاری هستید بخوانید تا بفهمید عمرتان چقدر کم می شود

اگر بارها برای ترک سیگار تلاش کرده اید اما به دلیل کمبود انگیزه موفق نشده اید ، اگر سیگاری هستید بخوانید تا بفهمید عمرتان چقدر کم می شود.

پژوهش ها نشان داده که در هر هشت ثانیه یک نفر در جهان به دلیل مصرف سیگارجان خود را از دست می دهد و کسانی که از نوجوانی شروع به مصرف سیگار کنند 25 سال کمتر عمر خواهند کرد.
همه چیز از یک نخ سیگار شروع می شود، همه گام های بلندی که مقصدشان مرگ است به وسیله مصرف سیگار برداشته می شوند. شاید هر انسانی کم و بیش با مضرات سیگار آشنایی داشته باشد ولی سوال این است که آیا کسانی که سیگار استعمال می کنند این را می دانند که هر دود سیگار،روزهای زیادی از عمرشان را به باد می دهد؟ آیا می دانند که سیگار سالانه جان 50 هزار نفر را فقط در کشور خودمان ایران می گیرد؟ما در این مقاله می خواهیم زیان های مرگبار و جبران ناپذیر سیگار را با هم مرور کنیم و ببینیم که چگونه سیگار رفته رفته عمر انسان را به پایان میرساند. با ما همراه باشید.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: با خوردن این میوه ها دیگر نگران مشکلات قلبی نباشید

سیگار دلیل اصلی بسیاری از سرطان ها

چیزی بالغ بر 7000 ماده شیمیایی خطرناک در دود سیگار وجود دارد که 250 نوع از آن ها مانند مونوکسید کربن،آمونیاک برای بدن انسان بسیار خطرناک هستند که از میان این 250 نوع ماده شیمیایی،69 ماده به وجود آورنده سرطان هستند. از این ماده های سرطان زا و بسیار خطرناک می توان به برلیم،کادمیم،آرسنیک،کروم،اکسید اتیلن،نیکل و پولونیم اشاره کرد. این ماده های خطرناک هریک به تنهایی می توانند باعث مرگ شخص مصرف کننده شوند.
سیگار با این ماده های شیمیایی خطرناکی که دارد می تواند عامل ایجاد 14 سرطان مختلف در بدن انسان شود، که از مهم ترین و خطرناک ترین آن ها می توان به سرطان ریه،سرطان لوزالمعده،سرطان خ.ن، سرطان پوست،سرطان مثانه،سرطان پستان،سرطان حنجره،سرطان روده بزرگ و سرطان کبد اشاره کرد.
در 40 درصد موارد کسانی که سیگار می کشند در اثر مصرف سیگار در سنین پایین تر از افراد معمولی می میرند.
مرگ زودرس در اثر ابتلا به سرطان هایی که از سیگار کشیدن به وجود می آیند به عوامل مختلفی از جمله سنی که فرد شروع به مصرف سیگار کرده است و یا تعداد سیگارهایی که فرد در روز استعمال می کند بستگی دارد.
و اما در مورد کسانی که از طریق سیگار کشیدن به سرطان مبتلا شده اند باید گفت که ترک کردن سیگار می تواند احتمال مبتلا شدن به سرطان های دیگر را تا حد زیادی کاهش دهد.

مضرات سیگار

سیگار چگونه باعث بیماری های مختلف قلب و عروق می شود؟

سیگار یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری های قلب و عروق است به گونه ای که احتمال بروز بیماری های قلبی و سکته های قلبی و مغزی در افراد سیگاری 2 تا 3 برابر بیشتر از کسانی است که سیگار نمی کشند.
سیگار می تواند از راه های مختلفی باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی شود. عضله قلب انسان تا زمانی سالم است که جریان خون به اندازه کافی توسط شریان های کرونر به آن برسد. طبیعتا هر انسان در طول زندگی و با افزایش سن و طی کردن فرایند طبیعی دچار تنگ شدن تدریجی دیواره عروق می شود که این موضوع باعث می شود که خون به مقدار کمتری به قلب برسد ولی در افراد سیگاری به دلیل مصرف زیاد سیگار دیواره عروق در سنین پایین تر دچار تنگی می شود که در نتیجه باعث مرگ زود رس می شود.
در هنگام استعال سیگار به علت منقبض شدن عروق خونی ضربان قلب فرد مصرف کننده بین 10 تا 20 ضربه و فشار خون بین 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش می یابد که این دو موضوع باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شوند. همچنین دود سیگار دارای مونوکسید کربن است که همزمان با مصرف سیگار در فرد،به جای اکسیژن در خون قرار می گیرد و سبب کمبود اکسیژن رسانی به قلب و سایر ارگان ها می شود. و به این صورت است که افراد سیگاری رفته رفته دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند.

سیگاری هستید بخوانید

دیگر بیماری هایی که با مصرف سیگار به سراغ فرد مصرف کننده می آیند

دود سیگار علاوه بر این بیماری های کشنده ای که گفتیم عامل بسیاری دیگر از بیماری های بسیار خطرناک مانند آسم ، انواع بیماری های کلیوی،تنگی نفس،دیابت،آب مروارید و … نیز هست. حتی افرادی که سیگار نمی کشند هم باید تا جایی که می توانند از دود سیگار و افراد سیگاری دوری کنند چرا که انواع بیماری های خطرناکی که در این مقاله گفتیم سلامت این افراد را نیز تهدید می کند. دود سیگار به شدت روی کودکان و نوزادان تاثیر می گذارد پس اگر سلامت کودک و نوزادتان برایتان مهم است به هیچ وجه آن ها را در معرض دود سیگار قرار ندهید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • اعتیاد
  • اگر سیگاری هستید بخوانید تا بفهمید عمرتان چقدر کم می شود