طوری نه بگویید که دیگران ناراحت نشوند

توانایی نه گفتن یکی از نشانه های اعتماد به نفس و خودباوری در افراد است اما برای حفظ حرمت و احساسات دیگران باید طوری نه بگویید که دیگران ناراحت نشوند. در ادامه این مطلب راهکارهایی را به شما ارائه می دهیم.

ما انسان‌ها موجودات اجتماعی هستیم و این امر از ذات ما و نیاز های ما سرچشمه می گیرد. یک فرد هر اندازه از نظر مالی و اقتصادی هم بی نیاز باشد، اما باز نیازمند به برقراری ارتباط با افراد دیگر است. این ارتباط و اجتماعی بودن مانند تمام جوانب دیگر زندگی و همه عالم هستی دارای چهار چوب و قواعدی است که ما هرچه این چهار چوب و قواعد را بهتر بشناسیم و بیشتر به کار ببریم بدون شک در روابطمان با سایر افراد در هر زمینه ای موفق خواهیم بود.

توانایی نه گفتن یعنی چه؟

یکی از چالش های همیشگی زندگی افراد توانایی نه گفتن است و این توانایی نه گفتن تمام جوانب رابطه و زندگی ما را دربر می گیرد . بیشتر اوقات ما از نه گفتن به خانواده، عزیزان و دوستان خود می ترسیم و فکر می کنیم با نه گفتن آنها را از خود می رنجانیم و همین ترس باعث تاثیراتی در زندگی ما می شود که در بعضی از موارد حتی جبران ناپذیر است. بیشتر مواقع ما به این فکر می کنیم که چطور به افراد نزدیکمان در زندگی نه بگوییم که از ما نرنجند و دلخور نشوند. نه گفتن یک مهارت بسیار کاربردی و مهم است که باید آن را آموخت و در زندگی به کار برد.

توانایی نه گفتن

در نهایت ادب و احترام نه بگوییم

توانایی نه گفتن ریشه در اعتماد به نفس ما و میزان احترامی که برای خود قائل هستیم، دارد. کلمه نه جزو کلمات بسیار سنگین هر زبانی است و از نظر بار معنایی قدرت تخریبی بالایی دارد. اما با تمرین کردن و افزایش اعتماد به نفسمان خیلی راحت می‌توان از قدرت شگفت انگیز آن بهره ببریم.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: چگونه به فکرهای دیگران اهمیت ندهیم

برنامه ریزی داشته باشید

برای امور روزانه و کارهای خود برنامه ریزی داشته باشید تا همیشه مدیریت زمان تان را در دست بگیرید. این کار باعث می‌شود که شما نسبت به خود و زندگی‌تان متعهدتر بوده و برای خودتان ارزش بیشتری قائل باشید پس اگر فردی از شما درخواستی داشته باشد می توانید به راحتی بگویید که باید به کار خود برسید و نمی توانید کمکی بکنید.

جبهه نگیرید، برای طرف مقابل توضیح دهید

اگر از طرف اطرافیان درخواستی از شما شد، به سرعت گارد نگیرید و به صورت تند خویانه جواب ندهید. سعی کنید آرام باشید چند ثانیه فکر کنید تا طرف مقابلتان احساس کند که برایش ارزش قائل هستید و درخواستش را برسی می کنید سپس به راحتی بگویید نه و دلیل رد درخواستش را برایش توضیح دهید. با این کار هم به راحتی درخواست را رد کرده اید و هم به طرف مقابلتان احساس خوبی داده اید. مثلا در مقابل درخواست می توانید بگویید واقعا دوست داشتم که کمک بکنم اما به دوستم برای قرار کاری قول داده ام و نمی‌توانم آن را کنسل کنم.

با پاسخ مثبت دادن نه بگویید

یکی از راهکارهای موثر برای نه گفتن این است که جواب مثبت به درخواست بدهید به این صورت که بگویید خیلی دوست دارم این کار را برایتان انجام دهم اما در این زمان امکان انجام آن برایم میسر نیست و اگر مایل باشید می توانم در زمانی دیگر که وقتم آزاد است آن را برایتان انجام دهم.

با قاطعیت نه بگویید

اگر امکان اجابت درخواست طرف مقابلتان را ندارید و یا مایل به انجام آن نیستید با قاطعیت درخواست را رد کنید و به آن نه بگویید و به هیچ وجه طفره نروید و بهانه های الکی نیاورید چون به احتمال زیاد در نهایت مجبور به قبول و انجام درخواست خواهید شد و چون علا رغم میل باطنی درخواست را قبول کرده اید هیچ حس بوبی در زمان انجام آن به شما نخواهد داد و به همین دلیل کار را هم به درستی به انجام نخواهید رساند و برای هچ کدام مفید نخواهد بود.

قبل از گفتن درخواست آن را رد کنید

زمانی که احساس کردید فردی برای بیان درخواستی پیش شما آمده است و یا از شما می‌خواهد کاری را برایش انجام دهید قبل از این که درخواستش را مطرح کند شما از پر مشغله بودنتان و کارهای زیادی که باید به آنها رسیدگی کنید برایش بگویید به این شکل شما به صورت غیر مستقیم درخواستش را رد کرده اید.

در نهایت باید از اهمیت توانایی نه گفتن آگاه باشید و به راحتی بتوانید آن را به کار ببرید ولی همیشه به یاد داشته باشید که هیچگاه در زمان نه گفتن معذرت خواهی نکنید زیرا با این کار به خودتان و طرف مقابل می گویید که کارتان درست نبوده و شما حق نه گفتن را ندارید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *