مهم ترین مراحل ازدواج

ازدواج دارای چه مراحلی است و مهم ترین مراحل ازدواج کدام است؟ مدت زمان مراحل ازدواج چقدر است؟ آیا ازدواج می تواند در یک مرحله انجام شود؟

ازدواج به عنوان مهم ترین مرحله از زندگی هر انسانی نمی تواند به صورت یکباره صورت بگیرد و باید حتما مراحل مختلفی را طی کند. مراحل مختلف ازدواج با توجه به شرایط طرفین و نوع ازدواجی که قرار است صورت بگیرد  می تواند به صورت عادی از 3 ماه تا 2 سال به طول بینجامد. معمولا ازدواج های سنتی مدت زمان کمتر و ازدواج های مدرن مدت زمان بیشتری می برند. در این مقاله سعی می کنیم مراحل ازدواج را از دیدگاه روانشناسی، دیدگاه اسلام و شریعت و در نهایت از دیدگاه قانون بررسی کنیم

مراحل ازدواج از نظر روانشناختی

ازدواج از نظر روانشناختی به صورت کلی در سه مرحله صورت می پذیرد که  عبارتند از آشنایی، نامزدی و عقد اما این مراحل می توانند دارای جزئیاتی نیز باشند به صورتی که به شکل دقیق تر می توان مراحل ازدواج را به شکل زیر بیان کرد:

 • هدف و تصمیم گیری برای ازدواج
 • کسب آمادگی و توانایی تعهد داشتن
 • تحقیق و بررسی در مورد شریک جدید زندگی
 • استفاده کردن از معیارهای منطقی و عملی انتخاب همسر
 • انتخاب فرد مورد نظر
 • مراسم خواستگاری
 • توافق در مورد شرایط و تفاهم در مورد اهداف و برنامه های آینده
 • دوران نامزی
 • ازدواج

آمادگی برای ازدواج از نظر روانی شاید به عنوان مهم ترین مرحله ازدواج شناخته شود و در این مرحله دختر یا پسر باید مهارت هایی را آموزش ببیند که مهم ترین آنها عبارتند از قطع وابستگی به خانواده و پیدا کردن استقلال عملی و فکری، پیوند زناشویی و فراموش کردن وابستگی های قبلی که به والدین خود داشته است و در نهایت وحدت کامل با همسر و خانواده جدید.

مراحل دفتری ازدواج

مراحل ازدواج برای ایرانیان

ازدواج به عنوان یک امر مقدس در بسیاری از کشورهای دنیا مراحل مختلفی دارد که معمولا در دو نوع سنتی و مدرن صورت می گیرد. نوع سنتی آن که در کشور ایران نیز هنوز رواج بالایی دارد شامل سه مرحله خواستگاری، نامزدی و عقد است اما در نوع مدرن که امروزه بیشتر از قبل فراگیر شده است. طرفین ابتدا به شناخت همدیگر می پردازند و بعد از مدتی که به نتیجه رسیدند خانواده ها را در جریان امر قرار داده و سپس مراسم خاستگاری، نامزدی و عروسی انجام می شود. اما با توجه به آنکه هر مرحله ای از مراحل ازدواج هدف خاصی دارد باید با صرف زمان مناسب پس از هر مرحله به ارزیابی آن مرحله پرداخت و در صورت کسب نتیجه مطلوب وارد مرحله بعد شد. در هر مرحله از نظر روابط جنسی باید چهارچوب ها و خط قرمزها کاملا مشخص باشد. مراحل اولیه آشنایی و نامزدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد چرا که تمام اطلاعات و مهارت های کسب شده باید در این مراحل مورد استفاده قرار بگیرد.

مراحل ازدواج از دیدگاه اسلام

دین مبین اسلام نیز از ازدواج به عنوان یکی از مقدس ترین مراحل زندگی دختران و پسران جوان نامبرده است و وظیفه همسر گزیدن را به عهده پدران قرار داده است. مراحل ازدواج در دین اسلام نیز شامل 3 مرحله آشنایی، نامزدی و عقد است که در قالب چهارچوب مشخصی قرار داده می شود. بر خلاف تصور بسیاری از جوانان امروزی که ازدواج به سبک اسلامی را نوعی ازدواج تحمیلی می دانند در اسلام نیز ازدواج بدون شناخت و اطلاعات کافی نهی شده است. اما تمامی مراحل دار چهارچوبی قانون مداری و شرع پسند و زیر نظر خانواده های طرفین قرار داده است.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: رابطه قبل از ازدواج خوب است اما با این شروط

 احادیث و توصیه های بسیار زیادی از پیامبر اسلام و حتی قران کریم و امامان در مورد شناخت دقیق و عقلانی از تمامی مراحل ازدواج وجود دارد که برای خانواده مشخص کرده است که به چه طریقی در امر ازدواج جوانان خود پیشقدم شوند و آنها را به سر و سامان برسانند. از دیدگاه اسلام نیز مرحله اول که همان آشنایی می باشد به عنوان مهم ترین مرحله ازدواج شناخته می شود چرا که پایه و اساس دو مرحله بعدی می باشد و در صورتی که به شکل صحیح و معقولی انجام نشود ممکن است که به یک ازدواج ناموفق ختم شود.

مراحل ازدواج از دیدگاه قانون

 ازدواج از دیدگاه قانون با دیدگاه روانشناختی و دیدگاه اسلامی ارتباط چندانی ندارد و بیشتر جنبه های بوروکراسی و کاغذ بازی های حقوقی آن مطرح می شود. در کشور ایران برای رسمیت بخشیدن به یک ازدواج از نظر قانون باید 9 مرحله متفاوت سپری شود که به شکل زیر می باشند.

 • مشورت: قبل از هرگونه توافق اولیه نیاز هست که دو طرف به مشاورهای مجربی مراجعه کنند تا از تمامی حق و حقوق خودشان آگاهی پیدا کنند چرا که آدمهای امروزی بسیار پیچیده و مرموز هستند و شناخت دقیق آنها ساده نخواهد بود؛ بنابراین برای جلوگیری از هرگونه فریب کاری در ازدواج لازم است که مشورت داشته باشید
 • دریافت نامه از محضر: در این مرحله با داشتن مدارک شناسایی معتبر زوجین و پدر زوجه و تمام مدارکی که مورد نیاز می باشد به محضر مراجعه کرده و نامه ای از دفتردار برای معرفی به آزماشگاه دریافت خواهید کرد. بدون داشتن نامه محضری آزمایشگاه ها حق پذیرش زوجین را نخواهند داشت.
 • مراجعه به آزمایشگاه: پس از اخذ نامه محضری، طرفین برای انجام آزمایش های لازمه به آزمایشگاه مراجعه می کنند و آزمایشات را انجام می دهند.
 • واکسن کزاز: واکسن کزاز مخصوص بانوان می باشد که باید آن را دریافت کنند. البته آقایان هم اگر 10 سال از آخرین واکسن آنها گذشته باشد نیاز هست آن را دریافت کنند
 • آزمایش خون: در آزمایش خونی که مخصوص آقایان خواهد بود خون آنها برای بررسی بیماری هپاتیت و تالاسمی بررسی می شود. در صورتی که هر کدام از زوجین سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده خود دارند هم می توانند آزمایش ژنتیک را انجام بدهند.
 • جلسات آموزشی: جلسه آموزشی به منظور کسب مهارت های لازمه برای زوجین قبل از ازدواج و به صورت جداگانه برگزار می شود و زوجین موظفند که در آن شرکت کنند.
 • نامه از آزمایشگاه: پس از انجام آزمایشات دوباره لازم است که به محضر مراجعه شود تا نوع عقد و شرایط آن به دفتردار عرضه شود.
 • دریافت عقدنامه: آخرین مرحله از مراحل قانونی ازدواج پس از ثبت در دفترخانه دریافت عقدنامه می باشد که معمولا 3 تا 10 روز زمان می برد.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *