نکاتی برای داشتن ازدواج موفق

چه نکاتی برای داشتن ازدواج موفق ضروری است؟ چرا ازدواج اصلی ترین مرحله زندگی هر شخصی است؟ چرا می گویند ازدواج هندوانه ای سر بسته است؟

ازدواج امری است که در عین سادگی می تواند بسیار دشوار باشد و نیازمند آموزش های ابتدایی و یادگیری مهارتهای زیادی است. نیمه دوم زندگی هر شخصی از ازدواج او شروع می شود که مهم ترین بخش زندگی نیز می باشد چرا که سعادت و شقاوت سال های آتی عمر افراد در گرو این امر قرار می گیرد و به همین دلیل است که ازدواج را هنداونه ای سربسته می دانند که باید حتما وارد آن بشوید تا متوجه شوید که چه انتخابی داشته اید.

علت ترس و اضطراب جوانان از ازدواج؟

اضطراب در امر ازدواج در حد معمول می تواند کاملا عادی و نرمال باشد اما زمانی که این اضطراب به شکلی افراطی در افراد ظاهر شود می تواند معضلاتی را برای او به همراه داشته باشد. علت اصلی ترس از ازدواج در دنیای امروزی عدم اعتماد است چرا که افراد امروزه به سختی می توانند به طرف مقابل خودشان اعتماد کنند و او را بشناسند و همین عدم اعتماد می تواند باعث شود که افراد به فریب کاری، دروغ و راهکارهای دیگری متوسل شوند تا بتوانند اعتماد یک فرد را بدست بیاورند؛ به همین دلیل نیاز است که قبل از تصمیم به ازدواج تمام شرایط را بررسی کرده و با آگاهی و شناخت کامل نسبت به طرف مقابل وارد این رابطه شده و اولین قدم از شروع یک زندگی را به خوبی و با اطمینان بالا بردارید.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: داشتن رابطه جنسی در دوران دوستی خوب است یا بد؟

 تکلیف خودتان را مشخص کنید

بسیاری از افراد هستند که با وجود آنکه حتی دارای فرزند هستند هنوز هم نمی دانند دلیل انتخاب همسر و ازدواجشان چه چیزی بوده است. ازدواج مهم ترین تصمیم زندگی هر فردی در تمام عمر او به حساب می آید پس قبل از اتخاذ آن باید فرد بداند که با چه هدف و نیتی اقدام به این عمل می کند.

 • هدفتان از ازدواج چیست؟ معیارهای انتخاب همسر شما چه چیزهایی هستند؟ ویژگی های همسر ایده آل شما چه چیزهایی است و خط قرمز شما چیست؟ میزان شناخت شما از شاخصه ها و ویژگی ها جنس مخالف چقدر است؟ چقدر با وظایف همسرداری آشنایی دارید؟ آیا آمادگی داشتن تعهد به خانواده و فرزندان را دارید؟ چه انتظاراتی از زندگی مشترک دارید؟ زوج بودن به چه معنی است؟ چه تعریفی از وفاداری و خیانت دارید؟

باید با خودتان کاملا صادق و روراست باشید و تمام سوالات ذکر شده و بسیاری دیگر از سوالات را جواب بدهید و  اطلاعات خودتان را کامل کنید و نقاط ضعف خودتان را بهبود بخشده و تقویت کنید. باید زمان مناسبی را به پرسیدن و پاسخ دادن به سوالات اساسی صرف بکنید و تا قبل از آنکه شروع به شناخت طرف مقابلتان بکنید، خودتان را بشناسید. تا زمانی که شناخت کاملی از خودتان نداشته باشید نمی توانید انتظار داشته باشید با هیچ فردی تفاهم داشته باشید چرا که زمانی که شما برای سوالات بالا هیچ پاسخی از طرف خودتان نداشته باشید اما طرف مقابلتان از دیدگاه خودش کاملا پاسخ آنها را می داند و با هدف مشخص قصد ازدواج دارد شما نیز به پاسخ هایی کذب و مجازی خواهید رسید و همین امر باعث می شود که احساس کنید کاملا تفاهم دارید در حالی که تمام پاسخ ها متعلق به فرد مقابل شماست نه خود شما.

ازدواج موفق

18

مهارت های ده گانه برای آمادگی پذیرش ازدواج

ازدواج به عنوان زیباترین اتحاد بین دو جنس مخالف یکی از بهترین نعمات الهی است که به بندگان خود ارزانی داشته است اما برای موفقیت در این امر خصوصا در شرایط زندگی امروزی که به سمت ماشینی شدن و سختی های بیشتر کشیده می شود نیازمند داشتن مهارت های خاصی می باشد که مهم ترین آنها به شرح زیر می باشد:

 • مهارت حل مسئله: همه جوانان قبل از ازدواج در رویاهای خودشان یک زندگی سرشار از آرامش و بدون مشکل را متصور می شوند و خودشان را با همسر آینده خود خوشبخت ترین زوج دنیا می دانند اما باید بدانید که سال های اول زندگی می تواند در عین لذتبخشی، سخت ترین مرحله ازدواج نیز باشد چرا که دو نفر با اخلاق، فرهنگ، خانواده و رویکردهای متفاوتی باهم متحد می شوند و مشکلات زیادی را تجربه خواهند کرد بنابراین باید مهارت حل مسئله را به خوبی یاد بگیرید تا زمان مناسب دعوا کردن، تسلیم شدن و بخشیدن را بیاموزند.
 • مهارت یادگیری: در مراحل مختلف زندگی برای ما پیش خواهد آمد که فکر می کنیم همسر خودمان را از هر نظر به خوبی می شناسیم در حالی که او تغییرات زیادی داشته و ما از آن بی خبریم. قطعا شریک زندگی ما همان آدم دروان آشنایی و نامزدی و حتی سال اول زندگی نیست و تغییر کرده است و البته شما هم همان آدم سابق نخواهید بود پس باید همیشه آماده یادگیری دوباره باشید و آن را به عنوان یک اصل مهم بپذیرید. هر چیزی در زندگی رو به تغییر و تکامل است حتی آدم ها؛ پس باید یاد بگیرید.
 • مهارت درک: درک در زندگی زناشویی به منظور فهمیدن محیط و جهان اطراف بعد از ازدواج است که هر روز در حال تغییر است. شما باید این درک را داشته باشید که یک فرد خوشبخت در زندگی زناشویی هستید و یک دیدگاه عالی و خوب به همسرتان در مورد زندگی بدهید چرا که نوع ادراک و تفکر شما قطعا در رفتار و اخلاق همسرتان نیز نمود پیدا خواهد کرد. باید درک درستی از زندگی، نیازها، محیط اطراف، همسر و فرزندانتان داشته باشید تا بتوانید انتظار یک زندگی موفق را داشته باشید.
 • مهارت ارجحیت دادن: زمانی که وارد رابطه مقدس ازدواج می شوید باید تمام اولویت های خودتان را از اول رتبه بندی کنید. بنابراین اگر در زمان مجردی اولویت اولتان دوستان و ورزش و یا هر چیز دیگری بوده است بعد از ازدواج از نظر اخلاقی باید همسر خودتان را در اولویت قرار دهید چرا که تنها کسی است که قرار است در روزهای بد و خوب شما کنارتان باشد.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: مهم ترین مراحل ازدواج

 • مهارت زندگی: مهارت زندگی یعنی اینکه هر یک از طرفین یک ازدواج باید برای آینده و همسر خودشان برنامه ریزی داشته باشند. باید تمام کارها و امورات امروزتان را به گونه ای به انجام برسانید که در آینده زندگی و همسرتان را در آن دخیل بدانید. برنامه هایی مانند ادامه تحصیلات، برنامه ریزی مالی، صرفه جویی، مسئولیت رسیدگی به کسب و کار و هر آنچه که برای داشتن زندگی موفق تر در آینده لازم است را باید مد نظر قرار دهید.
 • مهارت بخشش: هیچ ازدواجی را نمی توان موفق تصور کرد در صورتی که در آن بخشیدنی وجود نداشته باشد. کسی که قادر به بخشید اتفاقات گذشته نباشد قطعا نمی تواند آینده خود را بسازد. توانایی پذیرش اشتباهات خود و همسرتان می تواند به روند موفقیت زندگی شما کمک بسیاری بکند. باید بدانید که هیچ فرد مطلقا کاملی وجود ندارد و همه افراد می توانند اشتباهاتی داشته باشند. زمانی که توانایی بخشش نداشته باشید باید منتظر اتمام یک رابطه باشید.
 • مهارت خلاقیت: خلاقیت در زندگی زناشویی می تواند انرژی بیشتری برای ادامه آن به شما بدهد. سعی کنید در هرکاری که قصد انجام آن با همسرتان را دارید خلاق باشید و همیشه متفاوت عمل کنید. پیاده روی، مسابقه دادن، بازی های جنسیتی، چالش های مختلف و هرکاری که باعث می شود زندگی روند یکنواختی نداشته باشد.
 • مهارت اعتماد به نفس: اعتماد به نفس در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید همیشه اعتماد خودتان را از شک و گمان تهی کنید. باید اعتماد داشته باشید که همانقدر شما همسرتان را دوست دارید او نیز شما را دوست دارد و به این امر ایمان داشته باشید. اعتماد به نفس می تواند زمینه اعتماد به شریکتان را بیشتر فراهم کند.
 • مهارت مبارزه: سعی کنید برای بدست آوردن هرچیزی زمان و انرژی معقولی صرف کنید و به گونه ای نباشد که همسرتان را آزرده کنید و به او این اطمینان خاطر را بدهید که تمام تلاش شما در راستای رضایت و خوشبختی اوست. مبارزه با اهداف می تواند امیدها و اشتیاق شما به زندگی را بیشتر کند
 • مهارت تمرکز: زمانی که یاد بگیرید که بر نکات مثبت وجود همسر و زندگی مشترک خودتان تمرکز کنید قطعا به صفاتی می رسید که هر روز شما را عاشق تر از قبل خواهد کرد. همانطور که گفته شد هیچ فردی، کامل مطلق نیست و قطعا ویژگی هایی در شریک شما وجود دارد که از آن تنفر دارید اما اگر بر روی این ویژگی ها تمرکز کنید قادر به دیدن ویژگی ها مثبت زیاد او نخواهید بود. بنابراین سعی کنید مهارت تمرکز خودتان را در جهت نیمه پر لیوان تقویت کنید تا موفق باشید.

ازدواج های محکوم به شکست

شاید هیچ فردی در دنیا وجود نداشته باشد که از قبل بداند که ازدواجش محکوم به شکست است ولی با این وجود تن به ازدواج بدهد. با توجه به مطالعات صورت گرفته و تجربه مشخص شده است که تعدادی از ازدواج هایی که احتمال شکست بالایی دارند تقریبا مشخص شده اند و به چند دسته تقسیم می شوند:

 • دسته اول ازدواج در سن نامناسب: در سنین پایین معیارهای انتخاب همسر همیشه در حال تغییر است و نمی توان به آن اطمینان کرد. به عنوان مثال یک پسر در سن 20 سالگی معیارهای بسیار متفاوتی برای همسر آینده خود دارد تا در سن 30 سالگی، فرد از پیرامون و فضای اطراف خودش شناخت کافی ندارد، افراد کم سن و سال استقلال فکری ندارند و بیشتر تصمیمات بر اساس احساسات صورت می گیرد بنابراین ازدواج در سنین پایین می تواند بسیار ریسکی و پر خطر باشد.
 • ازدواج به علت تمایلات جنسی: شاید بتوان گفت نیاز جنسی اصلی ترین دلیل ازدواج مردان در طول تاریخ می باشد که البته به دلیل غریزه و قوانین آفرینش آنها از طرف پروردگار می باشد اما اگر ازدواجی صرفا به دلیل رفع نیاز جنسی صورت بگیرد قطعا محکوم به شکست است.
 • ازدواج های تحمیلی: ازدواجی که طرفین به علت اجبار خانواده ها و تعصبات و رسم و رسومات صورت بگیرد که اغلب آنها ازدواج های فامیلی هستند نمی توان هیچ تضمینی برای موفقیت آن در نظر گرفت و معمولا باعث گسترش خیانت های عاطفی و جنسی طرفین و در نهایت آسیب های جبران ناپذیر روحی و روانی می شود.
 • ازدواج به دلیل موقعیت اجتماعی و ظاهر: انسان ها ذاتا جذب زیبایی می شوند و ظاهر و جذابیت برای آنها اهمیت بالایی دارد. اما اگر فقط ظاهر و موقعیت یک فرد را در نظر بگیریم، با گذشت زمان شاخصه ها و خصوصیات اخلاقی طرفین آشکار می شود که می تواند کاملا مخالف با معیارهای شخص باشد و سرانجام تلخی داشته باشد
 • ازدواج هایی که زن برتر از مرد باشد: در این مورد، بحث بر سر ظرفیت بالای بانوان نیست چرا که در ظرفیت بانوان هیچ شکی وجود ندارد اما یکی از مهم ترین دلایل ازدواج یک خانم نیاز به تکیه گاهی قوی است و در صورتی که احساس کند خودش از همسرش توانایی های بیشتری دارد، از زندگی مشترک با وی دلسرد خواهد شد. وضعیت ظاهری، سن و سال، وضعیت اقتصادی، تحصیلات و وجهه اجتماعی می توانند از عوامل برتری زنان به مردان باشند
 • ازدواج های راه دور و اینترنتی: این ازدواج ها تقریبا امروزه زیاد دیده می شوند که اکثرا هم به جدایی ختم می شوند چرا که طرفین هیچگونه شناختی از هم نخواهند داشت. به عنوان مثال دو نفر که در دو موقعیت جغرافیایی مختلف قرار دارند و فقط از طریق تلفن، اینترنت و پیامک با هم در ارتباط هستند نمی تواند روش معقولی برای اتخاد تصمیم ازدواج باشد
 • ازدواج هایی که بین دو خانواده با فرهنگ های مختلف صورت می گیرد: نقش خانواده ها در تداوم و استمرار و موفقیت یک ازدواج انکار نشدنی است و معمولا خانواده هایی که بر سر مسائلی مانند مهریه، مراسم عروسی، اختلاف سلیقه ها و دخالت های خانوادگی اختلافات زیادی دارند می توانند زمینه شکست یک ازدواج را فراهم کنند.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *