اگر همسرتان این خصوصیات را داشت همسر خوبیست

اگر هنوز به ویژگی های خوب همسر خود توجه نکرده‌اید این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید اگر همسرتان این خصوصیات را داشت همسر خوبیست. در ادامه ویژگی های یک همسر خوب را می خوانید.
معیارها و ویژگی های افراد برای همسر گزینی چیست؟ خصوصیات یک همسر خوب چه چیزهایی است؟ چرا باید از همسر آینده خود شناخت کاملی داشته باشیم؟
یک همسر خوب می تواند بزرگ ترین نعمتی باشد که هر انسان بالغی آرزوی داشتن آن را دارد و در تمام ادیان، نژادها و جوامع مختلف بر داشتن همسر خوب برای سعادت خانواده ها اتفاق نظر وجود دارد. شاید مهم ترین اتفاق زندگی هر شخصی در تمام عمر، انتخاب همسر مناسب باشد چرا که مسیر تکامل هر فرد بعد از ازدواج مشخص تر و با روند معقولی پیش می رود. قطعا کسی که همسر مناسب و ایده آلی برای شما باشد در آینده نیز می تواند پدر یا مادری عالی برای فرزندانتان باشد و آرامشی وصف ناشدنی را به زندگی شما وارد کند.

همسر خوب

ویژگی ها و خصوصیات یک همسر ایده آل

خصوصیات و و شاخصه هایی که یک همسر ایده آل باید داشته باشد یک امر نسبی می باشد و افراد مختلف نظرات مختلفی دارند به گونه ای که اگر یک ویژگی در یک فرد اولویت اول برای شخصی برای انتخاب همسر باشد، شاید برای فرد دیگر در اولویت دهم باشد بنابراین نمی توان به صورت قطعی خصوصیات را رتبه بندی کرد اما ویژگی هایی هستند که مشترک می باشند و تقریبا همه انسان های بالغ به دنبال فردی هستند که این ویژگی ها را داشته باشد. از مهم ترین این خصیصه ها می توان موارد زیر را نام برد:

• اعتقادات مشترک:

باورها و اعتقادات در امر همسر یابی می تواند بسیار تعیین کننده باشد و اهمیت بسیار زیادی دارد که دو نفر دارای اعتقادات مشابهی باشند. در متون مذهبی و اسلامی هم بسیار بر این نکته تاکید شده و حتی احادیث فراوانی موجود می باشد که اعتقاد و ایمان را بسیار گرامی شمرده اند

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: چگونه محبت همسر خود را افزایش دهیم؟

• اخلاق نیکو:

فردی که اخلاق مدار نباشد قطعا نمی تواند با همسر خود ارتباط موفق و سالمی داشته باشد. اخلاق نیکو شامل مواردی مانند صداقت، احترام و مهربانی است که پایه های یک رابطه سالم را تشکیل می دهند. اخلاق نیکو در زندگی مشترک می تواند بسیاری از نواقص احتمالی را جبران کند.

• زیبایی و جذابیت:

زیباطلب بودن انسان ها یک امر بدیهی است و هر انسانی برای زیبایی و جذابیت طرف مقابل خود ملاک هایی را در نظر دارد. برای زیبایی نیز در متون اسلامی می توان احادیث زیادی را یافت که نشان از اهمیت آن در همسریابی می باشد.

• سلامت جسمی و روحی:

یکی دیگر از مهم ترین خصوصیات هر فرد در امر انتخاب همسر سلامت می باشد. سلامت جسمی و روحی به اشخاص اجازه می دهد که وظایف همسری خود را به بهترین شکل ممکن به جا بیاورند. امروزه با وجود معضلاتی مانند اعتیاد نیاز هست که قبل از انتخاب همسر به خوبی از سلامت جسمی و روحی فرد مورد نظر اطمینان حاصل کرد چرا که چنین بیماری هایی نهاد یک خانواده را از بین برده و حتی باعث آسیب های روحی و روانی به افراد می شود.

• توانایی های جنسی :

علاوه بر بحث تکامل، اصلی ترین دلیل ازدواج تامین نیازهای جنسی از راه درست و همینطور زاد و ولد است. حق طبیعی و ذاتی هر شخصی است که پدر یا مادر شدن را تجربه کند و از این نعمت الهی لذت ببرد بنابراین توانایی تامین نیازهای جنسی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. ازدواج به عنوان مطمئن ترین، سالم ترین و حلال ترین راه برای تامین این نیازها برای انسان ها قرار داده شده است بنابراین افراد حق دارند که این خصوصیت مهم را در همسر آینده خود جویا باشند.

• سلامت عقلی و هوشی:

تشکیل خانواده و مدیریت یک زندگی جدید و مشترک کار آسانی نیست و فراز و فرودهای بسیار زیادی دارد. همچنین تربیت فرزندان و توانایی حل مشکلات احتمالی به نیروی عقل و فهم بالایی نیاز دارد. نادانی، حماقت و بیشعوری حتی از بیماری های روحی و جسمی نیز خطرناک تر هستند چرا که بیماری هایی خودخواسته می باشند و احتمال درمان آنها بسیار ناچیز است.

• اصالت و شرافت خانوادگی:

امروزه این عبارت که (من می خواهم با شخص ازدواج کنم نه با خانواده) را زیاد شنیده ایم که بسیار غلط و خطرناک است چرا که دقیقا برعکس، یک ازدواج پیوند دو خانواده است. اصالت و شرافت خانوادگی به معنی دارایی و موقعیت اجتماعی نیست و افرادی هستند که علی رغم کمبود دارایی و موقعیت های اجتمای از شرافت، آبرو، ایمان و سیرتی نیکو برخوردارند.

• تناسب قشری:

تناسب قشری امروزه یکی از مهم ترین خصوصیت های انتخاب همسر می باشد و دو نفر باید کاملا کفو همدیگر باشند به این معنی که از نظر تحصیلات، اوضاع مالی، اعتقادات مذهبی، اخلاق، خانواده، قیافه و ظاهر باهم سنخیت داشته باشند. البته همتایی صددرصد غیر ممکن است و قطعا در همه زمینه ها نمی توان دو نفر را هم تراز دانست اما باید نهایت تلاش صورت بگیرد تا فاصله ها به حداقل برسد.

• مسئولیت پذیری:

مسئولیت پذیری امری بسیار حیاتی است که در ایجاد یک ازدواج و زندگی مشترک نقش ویژه ای ایفا می کند؛ امری که به گفته بسیاری از کارشناسان امروزه به شدت کم رنگ شده است و همین امر باعث شده است سن ازدواج به دهه های 30 و 40 زندگی افراد برسد. تعهد و مسئولیت پذیری یک فرد در مقابل همسر، خانواده، شغل، فرزندان، جامعه و تمامی مشکلات احتمالی زندگی، نشان دهنده رشد فکری و عقلی اوست که همین امر باعث جلب اعتماد و اطمینان اطرافیان او می شود.
این موارد بیان شده از مهم ترین و اصلی ترین خصوصیات ذکر شده برای انتخاب یک همسر ایده آل است. البته موارد دیگری نیز هستند که نیاز هست مورد توجه قرار بگیرند؛ مواردی مانند توانایی کنترل احساسات، انتقادپذیری، آینده نگری، قدرت تجزیه و تحلیل، استقلال فکری، واقع بینی، رازداری و ادب، قناعت و انعطاف پذیری، گذشت، کنترل زبان و داشتن حیا، سخاوت و آراستگی و در نهایت تناسب سنی که هر کدام جایگاه ویژه ای در آینده زندگی زناشویی خواهند داشت.

همسر خوب

ویژگی ها و خصوصیات خطرناک در افراد

تمامی ویژگی های خوبی که نیاز هست در یک فرد که به عنوان همسر آینده انتخاب می کنیم را بیان کردیم اما ویژگی هایی هستند که در صورت مشاهده آنها در فرد مورد نظرتان باید در انتخاب خودتان تجدید نظر کنید و تا جایی که ممکن است از ادامه ارتباط با آنها خودداری کنید. مهم ترین ویژگی ها عبارتند از:

• عصبی مزاجی:

آدم های عصبی بمب های ساعتی می باشند و شما نمی دانید این بمب چه زمانی منفجر می شود. این آدمها از کوچک ترین عملی که مطابق میلشان نباشد عصبی می شوند، بی حوصله و بی طاقت هستند و همیشه به دنبال بهانه هایی برای مشاجره می گردند

• قربانی پنداری:

کسی که همیشه دیگران را مسئول مشکلات خودش می داند و مسئولیت اعمال خود را به گردن نمی گیرد نمی تواند فرد قابل اطمینانی برای زندگی مشترک باشد. بنابراین بسیار محتمل می باشد که روزی شما را مسئول خطاها و اشتباهات خود بداند.

• سلطه جویی:

کسی که به سلطه جویی اعتیاد دارد دقیقا فرد متقابل قربانی پندار است به این معنی که اصلا اعتقادی به همکاری و کار گروهی ندارد و همیشه همه کارها را به تنهایی انجام می دهد و توانایی اعتماد کردن به کس دیگری را ندارد. او همیشه سعی خواهد کرد به زندگی خودش و شما تسلط داشته باشد که شاید از نظر خودش اعتماد به نفس تعبیر شود در حالی که یک نقیصه به حساب می آید.

• اختلالات جسمی و جنسی:

قبلا هم ذکر کردیم که نیاز جنسی یکی از مهم ترین نیازهای ماست که باید تامین شود اما اختلال جنسی فقط به معنی ناتوانی در اعمال جنسی نیست و به این معنی است که فردی همیشه افکار و مشغله های ذهنی وسواس گونه و دائمی به مسائل جنسی داشته باشد.

• آسیب دیدگی های روحی در دوران کودکی و نوجوانی:

هر نوع آسیب دیدگی در دوران کودکی می تواند به یک اختلال شخصیتی بسیار مهم در بزرگسالی تبدیل شود که می تواند بنیاد یک زندگی را از هم بپاشد. آزار دیدن جنسی، آزار دیدن کلامی و جسمی، اختلالات عاطفی، اختلال تغذیه ای، تعصبات مذهبی و بسیاری از این دست که می توانند زندگی مشترک را با شرایط مهلکی روبه رو کنند. حتی آسیب هایی مانند ازدواج ها و روابط ناموفق قبلی نیز می تواند زندگی آینده یک شخص را تحت تاثیر قرار بدهد.

• بی حس بودن:

یکی از مهم ترین مسائل و مشکلاتی که می تواند باعث نابودی یک زندگی شود بسته و خاموش بودن از نظر عاطفی و روحی است. کسی که به سختی می تواند احساسات خودش را بیان کند، کسی که در حصار روحی قرار دارد و یا کسی که در مقابل اعتماد کردن به شما مقاومت می کند نمی تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.
بنابراین با توجه به تمام مواردی که گفته شد برای انتخاب همسر آینده نیاز هست که افراد تحقیقات کامل و گسترده ای در مورد شخص مورد نظر خود داشته باشند تا با اطمینان خاطر بیشتر اقدام به ازدواج و تشکیل زندگی بدهند چون زمانی که ازدواج صورت گرفت تغییر دادن افراد کاری غیر ممکن است و عواقب ناخوشایندی خواهد داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *