چگونه به فکرهای دیگران اهمیت ندهیم

آیا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که بارها به خاطر نظر دیگران مسیر زندگی خود را تغییر داده اید؟ در این مطلب می آموزید که چگونه به فکرهای دیگران اهمیت ندهید.

انسان ها دارای سرشت و طبیعتی اجتماعی می باشند و همین ویژگی مهم گرد آورنده آنها در کنار هم و تشکیل جوامع بشری بزرگ و کوچک شده است. قسمت اعظمی از شخصیت ما انسان ها شکل گرفته و تحت تاثیر افرادی است که با آنها در تعامل هستیم و بیشتر وقتمان را با آنها می گذرانیم. اما گاهی ما آنچنان غرق در این تاثیرات می شویم که به نوعی خودمان را فراموش کرده و زندگی مان را بر پایه نظرات و تفکرات همین افراد پایه ریزی می کنیم و به نوعی عروسک خیمه شبازی این افراد می‌شویم و به اندازه‌ای به نظرات و افکار آنها درباره زندگی‌مان اهمیت می دهیم که دیگر در هیچ قسمتی از آن زندگی برای خودمان نیست و هر روز به شکلی و با نظر و فکر فردی آن را تغییر می دهیم.
ما تنها یکبار فرصت زندگی کردن داریم پس بیایید کمی با خود خلوت کنیم، کمی بیاندیشیم و این مسیر زندگی را بالا و پایین کنیم و سوالاتی را از خود بپرسیم. آیا این زندگی من است؟ آیا من این را میخواهم و مورد علاقه خود من است یا چون میترسم که دیگران در مورد من چه فکری خواهند کرد این گونه رفتار می کنم و آن را قبول کرده ام؟ آیا عواقب اهمیت دادن به نظر و فکر دیگران آن زندگی را که می خواهم به من داده است؟

فکرهای دیگران

بیشتر با خودمان دوست باشیم و اعتماد به نفسمان را بالا ببریم

قدم اول و شاید مهم ترین قدم در راه داشتن یک زندگی که خود خالق آن باشیم و از آن لذت ببریم، این است که خودمان را بشناسیم، قبول کنیم و دوست داشته باشیم. کمی بیشتر با خودمان خلوت کنیم و وقت بگذرانیم. به علایق و خواسته های خود بیشتر از هرکس و هرچیز دیگری احترام بگذاریم و اهمیت و ارزش بیشتری برایشان قائل باشیم.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: با این کارها شخصیت خود را بالا ببرید

اعتماد به نفس داشتن یعنی خود را شناختن و به خود احترام گذاشتن. وقتی ما به فکر و نظر دیگران در مورد رفتار و یا هر قسمتی از زندگیمان بیشتر از حد معمول اهمیت می دهیم و دقیقا نظرات آنها در زندگیمان تاثیر مستقیم دارد، ما با این کار ثابت می‌کنیم که به بلوغ عقلی و شخصیتی نرسیده ایم و خود توانایی تصمیم گیری نداریم.

نظرات و فکر دیگران، دیدگاه خود آنها در مورد آن موضوع است

همیشه به یاد داشته باشیم که نظر و فکر افراد در مورد هر کار و رفتار ما صرفا نحوه نگرش و فکر آنها درباره آن موضوع است و ما باید بدانیم که به تعداد تمام انسان ها نحوه فکر و نگرش داریم و ما خودمان هم یکی از همین انسان ها هستیم و فکر و نگرش خاص خودمان را داریم. همیشه این را به یاد داشته باشیم ما تنها از کار و یا رفتاری لذت می بریم که بر اساس و بر پایه علایق و اهداف خودمان باشد و اگر غیر از این باشد، نتیجه ای جز درجا زدن و خستگی روحی و جسمی برایمان ندارد.

هیچ چیز را در ذهنتان بزرگ نکنید و همیشه به هدف نهایی‌تان توجه داشته باشید

به یاد داشته باشید هرگاه در مورد یک مسئله زیاد فکر و آن را در ذهنتان بزرگ بکنید، نسبت به آن مسئله وسواس خواهید شد و در زندگی واقعی نیز برای شما بسیار بزرگ و دست نیافتنی خواهد بود. تمام کارها و برنامه های روزانه ما تنها در راستای رسیدن به هدف نهایی است که آن را در زندگی خود و برای خود متصور هستیم. پس آیا واقعا اهمیت دارد که من امروز چه پیراهنی را بپوشم و یا اینکه آیا کفشی برای ست کردن با کیفم دارم؟ آیا نحوه فکر و نگرش دیگران درباره من و رفتارم کمکی در رسیدن من به هدفم می کند و یا من را از آن دور می کند.
اگر بیاییم و کمی با خود صادق باشیم می بینیم که این مسائل هیچگاه در زندگی ما و مسیر رسیدن به هدفمان نه اهمیتی داشته است و نه خواهد داشت و این تنها خودمان بوده ایم که به آنها اهمیت داده ایم و آنها را بزرگ کرده ایم.

به اینکه اطرافتان را با چه افرادی پر می کنید بیشتر اهمیت دهید

به این موضوع اهمیت زیادی بدهید و در انتخاب افرادی که در اطرافتان هستند و با آنها در تعامل هستید بسیار هوشیارانه عمل کنید. همیشه سعی کنید با افرادی قوی و متکی به خود در تعامل باشید چون این افراد رویاها و سبک زندگی خاص خودشان را دارند پس شما هم می توانید از آنها الگو بگیرید و فردی محکم و قائم به ذات باشید. افراد قوی همیشه مثبت نگر هستند و به افکار و عقاید دیگران احترام می گذارند و به خود اجازه دخالت در آنها را نمی دهند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *