کمردردهای شایع و روش درمان خانگی آن ها

کمر درد، دردی آشنا است، که با شنیدن نام آن حس بدی به افراد دست می دهد؛ چرا که هر فردی برای یک بار هم که شده کمر درد را تجربه کرده است. در این مطلب می خواهیم شما را با کمردرد های شایع و روش درمان خانگی آن ها آشنا کنیم.

شدت درد و طولانی مدت شدن کمردرد های شایع، همیشه موجب ضعف و از کارافتادگی افراد در سنین مختلف می شود. کمردرد های شایع، ممکن است به مدت  سه هفته الی 3 ماه به همراه فرد باشند. کمر دردی مزمن نامیده می شود که بیشتر از 3 ماه طول بکشد و حتی توان راه رفتن را از فرد بگیرد. در چنین مواردی به پزشک مراجعه کنید تا درمان را با مصرف داروهای ضد درد شروع کنید.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: انرژی فوق العاده ای با خوردن این غذاها بگیرید

استراحت کردن بهترین توصیه ایست که فرد متخصص به شما می کند؛ اما استراحتی که به مدت یک الی دو روز تداوم پیدا کند، اوضاع کمر درد را برای فرد بدتر خواهد کرد. با توجه به نوع کمر درد، راه های درمانی نیز متفاوت می باشد. به طور مثال برخی از کمردرد های شایع، نیاز به جراحی دارند و برخی دیگر با کمپرس های آب گرم تسکین پیدا می کنند. اگر به دنبال درمان کمردرد های شایع با روش های خانگی هستید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

علائم کمر درد شایع کدامند و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که شما درد های عضلانی را حس می کنید و یا درد هایی که ضربان دار و تیر کشنده هستند، نشان از کمردرد شما می باشد.

در مواردی محدودیت حرکت کمر و کاهش انعطاف آن و همچنین احساس درد شدید در پا، علائم و نشانه هایی از کمردرد های شایع می باشند.

هر کدام از این درد ها که نشان از کمردردهای شایع می باشند؛ اگر با وجود درمان های خانگی  در طول دو هفته بهبود پیدا نکردند؛ نیاز است تا حتماً به پزشک مراجعه کنید.

در مواردی ممکن است پس از مراجعه به پزشک درد های شما گسترش پیدا کنند؛ که براساس ویژگی هایی که دارند می توانید پزشک معالج خود را از چنین درد هایی با خبر کنید.

کمردرد های شایع

ویژگی های درد های پس از مراجعه به پزشک

 • سوزن سوزن شدن یک یا هر دو پا و احساس ضعف و بی حسی
 • استراحت کردن هیچ اثری بر روی بهبود درد نداشته باشد و درد از قبل شدت بیشتری داشته باشد.
 • انتشار درد به زیر زانو و هر دو پا

در چنین حالاتی حتماً پزشک خود را از وضعیت موجود با خبر کنید، تا هرچه سریعتر اقدامات لازم برای بهبود کمردرد شما صورت گیرد.

کمردرد های شایع

کمردرد های شایع در هفت گونه ی مختلف وجود دارند که به شرح زیر می باشند.

 • کمر درد با خشکی صبحگاهی؛ اگر شما هر صبح کمرتان خشک و همراه با درد می باشد، کمر درد شما باید از لحاظ لغزندگی و سرخوردگی مهره ها و یا بیماری های روماتیسمی مورد بررسی پزشک معالج قرار بگیرد.
 • کمر درد با علائم نورولوژیک؛ اگر پاهای شما برای مدت  زمان زیادی بی حس یا از قدرت آن ها کم می شود و یا در مواردی که پاها به خواب می رود؛ شما دچار نوعی از کمردرد های شایع با علائم نورولوژیک شده اید.
 • کمردرد با درد شبانه؛ شدت پیدا کردن کمردرد ها در هنگام خواب، نوع کمردرد شما را از لحاظ بدخیم بودن آن، مورد بررسی پزشک معالج قرار می گیرد.
 • کمردرد به همراه تب؛ گاهی اوقات ممکن است فرد علاوه بر اینکه درگیر کمردرد می باشد، تبی همراه با درد کمر او را برنجاند، که این اتفاق نشان از بیماری های عفونی می باشد.
 • کمردرد به دلیل ضربه؛ این نوع از کمر درد ها نیازی به تشخیص پزشک معالج در مشخص کردن نوع کمر درد ندارد؛ چرا که وارد شدن ضربه ای به کمر در طی اتفاقاتی موجب بروز چنین کمر دردی شده است.
 • از دست رفتن کنترل روده یا مثانه؛ در این نوع از کمردرد ها، فرد کنترل نگهداری ادرار و مدفوع خود را ندارد؛ از این رو باید به پزشک مراجعه کنید تا به سرعت کمردرد مزمن و شایع شما درمان شود.
 • کمردرد های همراه با کاهش وزن ناگهانی؛ خطرناک ترین نوع کمر درد، کمردردی می باشد که موجب می شود تا وزن شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

درمان خانگی کمردرد های شایع

اگر از کمردرد های شایع رنج می برید به سادگی با روش های خانگی؛ کمردرد خود را درمان کنید. که هر کدام از از این روش ها باید اندروفین های داخلی بدن را آزاد کنند تا براساس آن، کمردرد ها نیز کاهش پیدا کنند.

 • مصرف شکلات تلخ به خاطر داشتن حجم زیادی از اندروفین، می تواند در بهبود کمردرد، به شما کمک کند.
 • سطح اندروفین بدن با خوردن فلفل تند بالا می رود؛ پس به میزانی که عارضه هایی برای شما به همراه نداشته باشد، فلفل تند را در کاهش درد کمر مصرف کنید.
 • با اینکه غذاهای پرچرب مضر هستند ولی در افزایش سطح اندروفین بدن به خوبی می توانند موثر باشند.
 • درصد زیادی از کمر درد ها با استراحت کردن و خواب به موقع قابل درمان می باشند.
 • با توجه به شرایط بدنی تان برای کاهش دردهای کمر، از کمپرس های آب یخ یا آب داغ استفاده کنید.

علل به وجود آمدن کمردرد های شایع

کمر درد ها گاهی اوقات به دلایل خیلی جزئی مانند بلند کردن اجسام سنگین و سقوط به وجود می آیند. اینکه کمردرد به چه علت به وجود آمده است براساس تشخیص پزشک و به واسطه ی عکس های آزمایشگاهی از کمر صورت می گیرد.

شرایطی که موجب می شوند تا افراد دچار عارضه ی کمردرد شوند به شرح زیر می باشند.

 • رباط های نخاعی ممکن است در مواردی که فرد، اجسام سنگین را بلند کند؛ آسیب ببیند و موجب ایجاد کمردرد های شایع شود.
 • از مواردی که موجب می شود تا افراد کمردرد را تجربه کنند؛ بیماری آرتروز می باشد.
 • پوکی استخوان از دیگر عللی است که موجب می شود مهره های ستون فقرات شکسته شوند و سپس در پی آن کمردرد آغاز شود.

عواملی که موجب می شوند تا کمردرد شما شدت پیدا کند

افزایش سن و نداشتن فعالیت های فیزیکی، وزن بیش از اندازه، انواع سرطان ها، آرتروز، سیگار کشیدن و شرایط روحی نامناسب موجب می شوند تا کمر درد های جزئی و ساده به مرور شدت پیدا کنند و درمان آن ها نیز سخت شود.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *